Ana içeriğe atla

Finale'de Türk Müziği Fontları ve Makamlar İçin Hazır Şablonlar ( Templates )

Finale Nota Yazım Programında ( 2012-2014 ) Türk Müziği eserlerini yazmak için gereken font ve (Makamlar için ) Hazır Şablonlar ( Templates )'ı daha önce şuradan indirmiş ve kullanmıştım. Ancak yeni sürüme geçince ( 2017 ) bu şablonlar nedense çalışmaz oldu.
Ben de yeni sürümle uyumlu şablonlar hazırladım.
           Yeni font ve şablonları buradan indirebilirsiniz.Dökümanları programa nasıl ekleyeceğiniz yine burada gayet güzel anlatılmış.
            Finale nota yazım programı ile ilgili öğrenmek istediğiniz bir şey olduğunda aşağıdaki linklere tıklayınız.
Ünsal Deniz
İ. Erdem Efe
Yılmaz Hak
Süleyman Tarman
           Faydalı olması dileklerimle

New Jersey’de Kafkas Dansı

Yazar: Meliha Başal

Buralara bahar gelmez doğrudur. Namık Kemal, “11 ay kaldım ama baharı hala görmedim” demiş. Ama biz öğretmenler olarak bütün mevsimleri taşıyoruz hayatın donmuş yüzü Kars’a. Hem işte burası da bizim için New Jersey kadar hareketli.

Gelen her öğretmenin şikâyetidir ‘sıkıntı’. Yapacak etkinlik yok, gidecek yer yok sözleri buradaki memurların ortak anlayışıdır. Avuç içi kadar bir ilçe Arpaçay ve iki cadde. Ne yapılabilir ki burada karlar erimedikçe.

Biz arkadaşım Abdullah ile Arpaçay ‘ı New Jersey ilan ettik. Yollarda arabanın içinde bir o yana bir bu yana bir öne bir arkaya gidip gelmekten şikâyet etmeyeceğiz artık. İlçede at arabasının kasasında oturup bize bakan insanları seyretmekten zevk alacağız. Okul çıkışlarında koyun sürülerinin içine biz de dalacağız.

Hem düşünsenize kaç öğretmen yılın yedi ayında kardan adam yapma şansına sahip? Ya da bu kadar çok hayvanlarla haşır neşir olma ihtimali?

Action Merkezi

İngilizce kursu veriyordum ve çok zevkli geçiyordu. Hem öğretmen arkadaşlar hem de benim için action-reaction (etki-tepki) oluyordu. Şimdilerde Kafkas Dansı kursuna devam ediyoruz. Süper bir şey. Arkadaşlarla okuldan sonra hem eğlenmiş hem de beraber zaman paylaşmış oluyoruz. Halk Eğitim Merkezi binasında köydeki dikiş-nakış kurslarında yapılan el işlerinin sergisi vardı bu hafta. Sergi öncesinde bizde gelen misafirlere gösteri yaptık. Acayip zevk aldık henüz başlayalı bir ay bile olmamıştı ama dans eşim Ferhat ve ben sempatik bir figür oluşturmadık desem yalan olur.Kafkas Kartalları ile Mor Menekşeler

Telefonda İzmir’de fakültede öğretmenlik yapan arkadaşımla konuşuyorum . “Eee canım napıyosun” diyorum, aldığım cevap karşısında ben de düşünüyorum. Belki burada tenise, havuzda yüzmeye ya da bungee jumping yapmaya imkanımız yok ama bizim de karlı dağlarımız var, kayak yapmak için ve sert mizaçlı… Kafkas kartallarımız var mor menekşeleri yalnız bırakmamak için…

Bakın.


‘Buralarda da hayat var ve biz mutluyuz yaşamı mümkün olduğu ölçüde yaşamaktan ‘ dercesine hayatımızı renklendirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar

mehmet dedi ki…
MELİHA hanım bu kadar soğuk bir iklimi bu kadar sıcak anlatmanız çok hoş.. hayata bakış açınızın her daim ( mütemadiyen ) sıcak olması temennisiyle .. yeni görev yerinizde başarılar ..
mehmet

Bunlar da ilginizi çekebilir

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz