Ana içeriğe atla

Finale'de Türk Müziği Fontları ve Makamlar İçin Hazır Şablonlar ( Templates )

Finale Nota Yazım Programında ( 2012-2014 ) Türk Müziği eserlerini yazmak için gereken font ve (Makamlar için ) Hazır Şablonlar ( Templates )'ı daha önce şuradan indirmiş ve kullanmıştım. Ancak yeni sürüme geçince ( 2017 ) bu şablonlar nedense çalışmaz oldu.
Ben de yeni sürümle uyumlu şablonlar hazırladım.
           Yeni font ve şablonları buradan indirebilirsiniz.Dökümanları programa nasıl ekleyeceğiniz yine burada gayet güzel anlatılmış.
            Finale nota yazım programı ile ilgili öğrenmek istediğiniz bir şey olduğunda aşağıdaki linklere tıklayınız.
Ünsal Deniz
İ. Erdem Efe
Yılmaz Hak
Süleyman Tarman
           Faydalı olması dileklerimle

mut'Lu oLmak...

MUT'LU OLMAK :

Siz, yani bu yazıyı okuyanlar da biliyorsunuz ki mutlu olmak bahtiyar olmak, memnun olmak, hoşnut olmak, huzurlu olmak vb.. anlamlara geliyor.

Oysa türKçenin enteresan "yorum"lanış biçimlerinden de biridir "Mut'lu musun?" sorusu...

Şöyleki ;

37 bin kişinin dışında Mut'lu yoktur mesela ülkemizde... Öyle ya Mut Mersin'in bir ilçesidir. Nüfusu 37 bin. şimdi baktım google'dan....
Şahsen ben Mut'lu değilim, sizi biLemem. Peki siz o, Mut'lu azınlıktan mısınız? O zaman gelir dağılımındaki adaletsizliğin temeli de Mut'lu olmaktan mı kaynaklanıyor? Silelim haritadan orayı. Madem biz değiliz onlar da olmasın deĞiL mi ama!?...

Garip işte düşünsenize oralı bir adama sorsan, "Nerelisin Kardeş?" diye adam ne diyecek... Tabii ki Mut'luyum diyecek. Sen de içinden "Manyak mıdır nedir bu ya?, ben ne sordum o ne cevap veriyor?" demeyecek misin? Hadi açık olalım birbirimize. Yazık, onlar da mutsuzdur bu durumdan. Yani Mut'lu olmaktan.

Geyik sever bazı arkadaşların tuttukları, sık sık yaptıkları espirilere dönüşür bazen bu gariplik. ( Bu geyiğin cinsini bir türlü öğrenemedim ya. O da hep kafamı meşgül eder durur. )
Mesela vatandaşın birine ciddi ciddi sorarsın "Nerelisin kardeş?" diye, memleketini öğrenmek istersin. Adam geyiğin tekidir ya ( Cinsi kendine münhasıran. Mesela Ispartalı olsun diyelim. Elli kere söyletmeyin işte geyik ya adam ) Isparta diyeceğine "Mutluyum!" der, bahtiyar, huzurlu vb. olma anlamında. Soran adam içinden demez mi, "Hay nerden buldun bu uyuz espiriyi, aynı senin gibi..." diye.

Ha, bir de Musa hocanın (M.Eroğlu) bununla ilgili artık bir şehir efsanesi olmuş, stüdyoları, müzik camiasını kırıp geçiren bir hikayesi vardır. Onu beLki biRgün anLatıRım.Musa hocayı görsek de sorsak var mı gerçekliği bu hikayenin. Vallahi varsa da inkar edeceğine bahse girerim. Avam tabiriyle söylersem biraz belden aşağı ! ( Ne demekse. Bu da başlı başına bir konudur)

Bu hikaye sürür gider böyle....

Ve tüm Mut halkı önce tek tek sonra topluca şunu derler :

Mut'luyum
Mut'lusun
Mut'lu
Mut'luyuz ( Gür bir şekilde ve aynı anda )
Mut'lusunuz
Mut'lular....

Hikayenin sonu : Mut'lu sonla biter.

    The Mut END

Not : Bir de U-mut var o konumuz dışındadır. Bilgilerinize

Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz