Ana içeriğe atla

Finale'de Türk Müziği Fontları ve Makamlar İçin Hazır Şablonlar ( Templates )

Finale Nota Yazım Programında ( 2012-2014 ) Türk Müziği eserlerini yazmak için gereken font ve (Makamlar için ) Hazır Şablonlar ( Templates )'ı daha önce şuradan indirmiş ve kullanmıştım. Ancak yeni sürüme geçince ( 2017 ) bu şablonlar nedense çalışmaz oldu.
Ben de yeni sürümle uyumlu şablonlar hazırladım.
           Yeni font ve şablonları buradan indirebilirsiniz.Dökümanları programa nasıl ekleyeceğiniz yine burada gayet güzel anlatılmış.
            Finale nota yazım programı ile ilgili öğrenmek istediğiniz bir şey olduğunda aşağıdaki linklere tıklayınız.
Ünsal Deniz
İ. Erdem Efe
Yılmaz Hak
Süleyman Tarman
           Faydalı olması dileklerimle

657 - pRoGResif RocKTüRkiye'de pek fazLa biLinmeyen ama biLenLeRin de tutku deRecesinde "tuttukLaRı" bir müzik gRubundan bahsetmek istiyoRum: 657

657, Türkçe ProgResif Rock yapan bir müzik grubudur. Grup üyelerinin tümü konservatuarda hocadır. Adını tüm üyelerinin devlet memuru olması sebebiyle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olmalarından alır.

Müziklerinde opera formları kullanmışlardır. Grup "Çatlak" adlı albümüyle kariyerine başlamış olup, ikinci albümleri "Bilseydik Yaşamazdık"ı çıkardıktan sonra çeşitli sebepler yüzünden maLeseF 2004 yılında dağılma kararı almıştır.

ONLAR ;
Var olan popüler müziğe alternatif bir soluk.... Nitelikli... Hem rock hem opera hem de klasik müzik formlarını içinde barındıran... Avrupalı ama bizden... Biraz saraylı, biraz folk, belki biraz da tasavvufi... Hepsi devlet memuru, hepsi 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi ve hepsi sonun da yıllardır içlerinde yatana kulak vermiş, kendi müziklerini yapmak adına koyulmuşlar yola... Basın onlardan operadaki "ROCK"ÇILAR' ya da ROCK MEMURLARI' diye bahsediyor kimileri ise bu durumdan biraz rahatsız, rock opera da olur mu, hele hele devletin memuru da rockçı olur muymuş diye hayıflanmakta... EMRE, ÇAĞATAY, KEMAL, BORA, FATİH ve CEM: Bu altı müzik adamı, aldıkları eğitimle yılların verdiği birikimle son yıllarda popüler müzik adına bizlere sunulan ve tamamiyle ticari bir takım sınırlarla şekillenen müziğe alternatif olmak... Türk motiflerini opera formlarıyla birleştirerek kendi müziklerini yaratmak ve en önemlisi hala Türkçe rock yapılmaz diyenlere inat bir araya gelmişler. Amaçları şan ve şöhretin ötesinde tamamen içlerindeki müziği yapmak ve yirmi yıl sonra bile dinlediklerinde altına imza atabilecekleri kalıcı ürünler ortaya koya bilmek. "Çatlak" sizlere ilk merhabaları... Eminiz onları yakından tanıdıkça daha da çok seveceksiniz..."çaTLak" aLbümLeRinden "DoLunaY" ve "Yurdumun güZeL insanı"şaRkıLarını paYLaşmak istedim.ve soN oLarak "YuRdumun güZeL insanı" şaRkıLaRının sözLeRi iLginize sunuLuR.

okuyun okuyun, çalışın çalışın
tırnağınızla kazıyın, kazıyın
kazanırsınız….(nah)
her darbesinde çekicin
size uygun görülen duvardaki
sıvaları dökük sosyal sınıfınıza
biraz daha girersiniz
bordronuzu ezberlersiniz
derken birgün çoluk çocuk olayı
yeni yeni nurtopu gibi çiviler
bize benzeyip çivilsinler diye
özenle düzenle, azar azar büyütüp
salarız çayıra
boy sıralarında itilip kakılıp
düşeriz yaşama
içip çekip ölenler,
yanlız marka giyenler,
savaşmak için maça gidenler,
günde beş kupon toplayanlar,
kaşını kaldıranı coplayanlar,
çalışmadan kazanıp hakkımızı yiyenler
yurdumun güzel insanı
kendinden kaçamazsın ki
yurdumun güzel insanı
arasan bulamazsınki
borduroyla yaşamak zor
sen bilmezsin babana sor
heryer kan, herşey para
çalan çırpan yurtdışına
üretenler azalıyor
asalaklar kazanıyor
insan hayatı ucuza
devlet nerde, kuzgun leşte
ehven-i şerri seçip seçip
sonra pişman olursun
dimyatta şeref ararken
evdeki onurdan olursun

Yorumlar

Friedrich Camus dedi ki…
Pek sevdim 657'yi. Arka plandaki solo gitarlar falan pek hoş olmuş. Bundan sonra takipçisiyim bu grubun. Yurdumun Güzel İnsanı ayrıca pek güzelmiş.

Bunlar da ilginizi çekebilir

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz