16 Temmuz 2007

Grup Işığın Yansıması


Işığın yansıması yıllardır popüler kulvarın dışında kalmaya özen gösteren, klasik/protest rock çizgisinde kendi müziğini oluşturan bir gruptur. Grup ilk olarak, Uludağ üniversitesi'nde 80'li yılların ortalarında, öğretim üyeliğini ve müzik kulübü danışmanlığını sürdüren Murat Özyüksel ile müzik kulübünden bazı öğrencilerin birlikte müzik yapmaya başlamalarıyla oluşmuştur. Şu anda grupta Bursa kadrosundan solo gitarda Ayhan Orhuntaş ve basta Barlas Çevikus bulunmaktadır. Grup önce üniversite çevresinde ve giderek bursa Açıkhava tiyatrosunda konserler vermeye, kendi bestelerini ve saundunu oluşturmaya başlamıştır.

1990 yılında Murat Özyüksel İstanbul üniversitesi'nde göreve başlayınca çalışmalara uzun bir süre ara verilmiştir. Grubun toplanması ayrı kentlerde oturmak gibi hayatın getirdiği zorluklar nedeniyle olanaksız hale gelince, Murat Özyüksel Ercüment Vural ile birlikte grubun saunduna bağlı kalmaya çalışarak "bir çiçek yılı sonra" albümünü yayınlamıştır. Özyüksel bu albümde, ağırlıklı olarak grupla seslendirdikleri ve bazı yeni bestelerine yer vermiştir. Bu çalışmada yer alan şarkıların dördünü Teoman, ikisini Ercüment Vural, ikisini Aslı Omağ seslendirirken, birini selen gülün ve birini de şu anda grubun solisti olan ali erenus yorumlamışlardır. Selen gülün grupta uzun bir süre klavye çalmış ve solistlik yapmıştır. Ali Erenus ise o dönem Ankara’da Bilkent üniversitesi şan bölümünde öğrenci olduğundan çalışmaya katkısı sınırlı olmuş, ancak İstanbul’a döndükten sonra güçlü sesiyle gruba katılarak Işığın Yansıması'nın gücüne güç katmıştır. Bir Çiçek Yılı Sonra” albümü, popüler olmasa da müzik dünyasında kalıcı olarak yerini almış bulunmaktadır.

Grubun kendi adıyla ilk çalışmasını 1997 yılında "Birdenbire" adıyla yayınlamıştır. Bu çalışmada Özyüksel'in yanı sıra Bursa’dan İstanbul’a yerleşen Barlas Çevikus ile Murat Durmaz da yer almışlardır. Birdenbire albümünde de ağırlıklı olarak Afşar Timuçin’in sözleri üzerine yapılan besteler bulunmaktadır. Birdenbire albümü de önemli müzik marketlerin raflarında hala yerini korumayı sürdürmektedir.

Işığın Yansıması üç yıldır ideal ve kalıcı kadrosuyla çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kadro birdenbire albümünden Özyüksel ve Çevikus'a davulda Ertuğrul Koç'un yanı sıra solo gitarda grubun kurucularından Ayhan orhuntaş'ın ve yukarıda belirtildiği gibi solist olarak da Ali Erenus'un katılımıyla güç kazanmış, konser ve bar çalışmalarıyla etkinliklerini sürdürmüş ve bu arada iki yeni albümün hazırlıklarını tamamlamıştır. Bu iki yeni albümün biri Seyhan
Plak tarafından piyasaya çıkartılmış olup, diğeri ise piyasaya bir süre sonra sürülecektir. Piyasaya yeni çıkmış olan "Nerde Ellerin" adlı albümde, klasik ışığın yansıması saunduyla yine ağırlıklı olarak Afşar Timuçin’in sözleri üzerine yapılmış besteler yer almıştır. Bir dönem sonra piyasaya sürülecek olan ikinci albümün çizgi ve saundu ise farklı bir süreçte ortaya çıkmış bulunmaktadır. Özyüksel'in TRT için hazırladığı demiryolları belgeselinin müziği için grup üyelerinin de katılımıyla yapılan çalışmalar, bir belgesel müziğinden öte beğeni kazanınca, grup aynı çizgide çalışmalarını geliştirmiş ve "Rayların İzinde " adı altında yayınlamaya karar vermiştir. Bu çalışma tam anlamıyla bir projedir. Anonim temalardan yola çıkılarak Anadolu’nun çeşitli yörelerine yapılan bir tren yolculuğunu anlatmaktadır. Ağırlıklı olarak sözsüz vokal kullanılmış, etnik/rock/New age tınılarının harmanlanmasıyla çalışmanın saundu oluşturulmuştur. Grup bu iki yeni çalışmasıyla tarzından, duruşundan ve müzik anlayışından ödün vermeksizin daha geniş kitlelere ulaşacağını umut etmektedir.

ALbümLeRİ

Işığın Yansıması - Kemancı KonseriIŞIĞIN YANSIMASI - birdenbire*duyarak,hissederek çalıp söyleyenlerin topluluğu,bir sesin yankısı, bir hayalin yansıması ve güzel sesler kulaklarda. ışığın yansıması çoğu müzik topluluğunda olmayan bir özelliği, aynı hislerin dünyaya farklı yansımasını konu ederek bu sağlam çizgiyi yakalamış. albümlerini ,özellikle de hikaye adlı şarkısını bulunduran, albümü müzik marketlerde bulması çok zor olan topluluktur aynı zamanda maalesef.

fiKiR sahibi oLmanız adına iki şarkıLarının mp3'ü...


BirdenbiRe


Lavinya (Solist Ercüment Vural)


anLamakweb sayFaLaRı ( nihayet yapmışLaR ! )

1 yorum:

DeLiDoLu dedi ki...

Güzeller,,,
İlginçler...


ve ,,,

tavsiye edilmeyi hakediyorlar...