06 Ekim 2007

"İşitme Eşiği" meselesine dikkat

Değerli arkadaşlarım,
Çok iyi bilirsiniz ki, biz müzik öğretmenleri önce çocuğun sesini eğitmekle görevliyiz, birlikte ve solo güzel şarkı söylemenin eğitimini alırız ve bunu veririz.
İşitme eşiği yükseldiği zaman çocuk/insan kendi sesini ve koroda yanındaki arkadaşının sesini duymakta zorlanır, ki koro tınısı elde etmek bizde çok önemlidir, koro şenliklerinde buna puan verilir. Kendi sesini kontrollü kullanabilmek için sağlıklı işitmenin önemi burada başlar.  Yoksa, sadece iyi bir dinleyici olmak, başkalarının yaptığı müziğe dinleyici olmak (müzik tüketicisi olmak) bizlerin birinci meselesi değildir. Aslolan insana kendi sesiyle yücelme duygusunu yaşatmaktır.
Sorum yanlış anlaşıldı galiba. Sanırım doktor beyle farklı kavramlarla düşünüyoruz. Son zamanlarda müzik sanatını "İşitsel sanatlar" şeklinde tanımlayan yeni bir anlayış var,  doktor beyin müzik sanatına yaklaşımı bu anlayışla örtüşen örnek bir vaka görünümündedir. Bu anlayışın uzantısında ortaya çıkan durum ortadadır;  Koro eğitiminin içine her şeyi koyabiliyor, ama hiç konser vermiyor! İlginç bir vaka.
Farklı tanımlar bizi müziği yapan olmaktan çıkartıp müzik tüketicisi olmaya götürebilir. Müzik öğretmen olduğumuzu bize unutturamamalılar. Kitaplarımda KUTAY metodunu, diğer adı KORO METODU'dur öne çıkartmaktayım ki koro pedagojisi orada temeldir. Birlikte şarkı söylerken çocuğun sesi ve ruhu eğitilebilmektedir, birlikte şarkı söylemeyi bitirmek biz müzik öğretmenlerinin savunacağı şey olamaz.
Güzel sanatlar liberalleşirken ortaya atılan yeni tanımlar üzerine bir yazım vardı, orada İşitsel Sanatlar-Görsel Sanatlar tanımlarının piyasa ekonomisine uyarlanmış tanımlar olduğunu, dinleyenin beğenisini öne çıkardığını, sanatı fiilen yapan ustayı  dışarıda tuttuğunu, dinleyeni/göreni (tüketiciyi) öne çıkardığını anlatmıştım. Sanırım örnek vaka bunu açıklamaktadır.
Yine de verdiği tıbbi bilgiler için doktor beye teşekkür ederiz. Eğer bizim gözümüzle işitme kaybı meselesine bakabilirse kendisinden daha fazla yararlanabileceğimizi düşünüyorum.
Ve de kendisinin çalıştırdığı amatör koroyla (konser vermeyen topluluğa koro denirse) bir an önce konser vermesini diliyorum, bunu onların ve ailelerinin  heyecanla beklediğini kuvvetle hissediyorum.
İyilikle sevgiyle!
Mahiye Morgül

Hiç yorum yok: