16 Ekim 2007

New Jersey’de Kafkas Dansı

Yazar: Meliha Başal

Buralara bahar gelmez doğrudur. Namık Kemal, “11 ay kaldım ama baharı hala görmedim” demiş. Ama biz öğretmenler olarak bütün mevsimleri taşıyoruz hayatın donmuş yüzü Kars’a. Hem işte burası da bizim için New Jersey kadar hareketli.

Gelen her öğretmenin şikâyetidir ‘sıkıntı’. Yapacak etkinlik yok, gidecek yer yok sözleri buradaki memurların ortak anlayışıdır. Avuç içi kadar bir ilçe Arpaçay ve iki cadde. Ne yapılabilir ki burada karlar erimedikçe.

Biz arkadaşım Abdullah ile Arpaçay ‘ı New Jersey ilan ettik. Yollarda arabanın içinde bir o yana bir bu yana bir öne bir arkaya gidip gelmekten şikâyet etmeyeceğiz artık. İlçede at arabasının kasasında oturup bize bakan insanları seyretmekten zevk alacağız. Okul çıkışlarında koyun sürülerinin içine biz de dalacağız.

Hem düşünsenize kaç öğretmen yılın yedi ayında kardan adam yapma şansına sahip? Ya da bu kadar çok hayvanlarla haşır neşir olma ihtimali?

Action Merkezi

İngilizce kursu veriyordum ve çok zevkli geçiyordu. Hem öğretmen arkadaşlar hem de benim için action-reaction (etki-tepki) oluyordu. Şimdilerde Kafkas Dansı kursuna devam ediyoruz. Süper bir şey. Arkadaşlarla okuldan sonra hem eğlenmiş hem de beraber zaman paylaşmış oluyoruz. Halk Eğitim Merkezi binasında köydeki dikiş-nakış kurslarında yapılan el işlerinin sergisi vardı bu hafta. Sergi öncesinde bizde gelen misafirlere gösteri yaptık. Acayip zevk aldık henüz başlayalı bir ay bile olmamıştı ama dans eşim Ferhat ve ben sempatik bir figür oluşturmadık desem yalan olur.Kafkas Kartalları ile Mor Menekşeler

Telefonda İzmir’de fakültede öğretmenlik yapan arkadaşımla konuşuyorum . “Eee canım napıyosun” diyorum, aldığım cevap karşısında ben de düşünüyorum. Belki burada tenise, havuzda yüzmeye ya da bungee jumping yapmaya imkanımız yok ama bizim de karlı dağlarımız var, kayak yapmak için ve sert mizaçlı… Kafkas kartallarımız var mor menekşeleri yalnız bırakmamak için…

Bakın.


‘Buralarda da hayat var ve biz mutluyuz yaşamı mümkün olduğu ölçüde yaşamaktan ‘ dercesine hayatımızı renklendirmeye devam edeceğiz.

1 yorum:

mehmet dedi ki...

MELİHA hanım bu kadar soğuk bir iklimi bu kadar sıcak anlatmanız çok hoş.. hayata bakış açınızın her daim ( mütemadiyen ) sıcak olması temennisiyle .. yeni görev yerinizde başarılar ..
mehmet