Ana içeriğe atla

Finale'de Türk Müziği Fontları ve Makamlar İçin Hazır Şablonlar ( Templates )

Finale Nota Yazım Programında ( 2012-2014 ) Türk Müziği eserlerini yazmak için gereken font ve (Makamlar için ) Hazır Şablonlar ( Templates )'ı daha önce şuradan indirmiş ve kullanmıştım. Ancak yeni sürüme geçince ( 2017 ) bu şablonlar nedense çalışmaz oldu.
Ben de yeni sürümle uyumlu şablonlar hazırladım.
           Yeni font ve şablonları buradan indirebilirsiniz.Dökümanları programa nasıl ekleyeceğiniz yine burada gayet güzel anlatılmış.
            Finale nota yazım programı ile ilgili öğrenmek istediğiniz bir şey olduğunda aşağıdaki linklere tıklayınız.
Ünsal Deniz
İ. Erdem Efe
Yılmaz Hak
Süleyman Tarman
           Faydalı olması dileklerimle

baRış için müziK....

daha önce (  burada ) bizLeRLe yazıLaRını payLaşan MiReLa MUÇO'nun da dahiL oLduğu bir gRup müzik eĞitimcisi "BARIŞ İÇİN MÜZİK" isminde biR çaLışma başLatmışLaR... amaçLaRını şu şekiLde ifade etmişLeR : "mümkün olduğu kadar fazla çocuğa müzik eğitimi için olanaklar sağlamak, bu konuda EŞİT FIRSATLAR yaratabilmek için toplumsal bilinç oluşturmak ve müzikle barışın sesini duyurmak."

Bakın oradaki "BARIŞ MÜZİSYENLERİ"nden Bendeniz ne demiş :

"Merhaba ben Bendeniz,

Akordeonu çok seviyorum. İlk olarak ben akordeon kursuna yazıldığımda akordeonun ne olduğunu bilmiyordum. Daha kursa yazılmadan önce ben hiç dışarı çıkmazdım, kimseyle konuşmazdım. Akordeoana girdim ve çok arkadaşım oldu. Bize akordeonda yardım eden Yeliz ablaya, Mehmet öğretmene, Turgay öğretmene, Flamur öğretmene, Mirela öğretmene ve Eren öğretmene çok teşekkür ederim. Ben akordeon çalmayı çok seviyorum. Notalar bazen sizin en iyi arkadaşınız olabiliyor. Onlara dertlerinizi çalarak anlatabilirsiniz. Bazen çok yalnız kaldığınızda akordeon çalabilirsiniz ya da başka bir şey. Biz bir çok yerlerde konser verdik. Ve bu konserlerde sunucu bendim çok mutluyum. Akordeon arkadaşlarımı çok seviyorum. Bence herkes bir şeyler çalmalı. Çünkü herhangi bir enstrüman çalıp notalara arkadaşlık etmeli. Barış için müziği tavsiye ediyorum."

baRış müziSYenLeRine ve öĞRetmenLeRine çaLışmaLarında başaRıLaR diLiyoRum...

ben bu habeRi buRadan duydum.

Yorumlar

Mirela dedi ki…
Projemizin tanıtımını çok güzel yapmışsınız, teşekkür ederiz
Bazı sitelerde Barışa "Karşı" Müzik diye yazılmış, üzüldüm, bunu yazan arkadaşların lütfen biraz dikkatli olmalarını istiyoruz..
Tekrar teşekkürler

www.barisicinmuzik.org
Mirela dedi ki…
Projemizin tanıtımını çok güzel yapmışsınız, teşekkür ederiz
Bazı sitelerde Barışa "Karşı" Müzik diye yazılmış, üzüldüm, bunu yazan arkadaşların lütfen biraz dikkatli olmalarını istiyoruz..
Tekrar teşekkürler

www.barisicinmuzik.org
mYbiSgeN dedi ki…
kolay gelsin -EDA ( Mİ-RE-La) hanım :)
o projedeki herkese de seLamLarımızı iletin lütfen...
Mirela dedi ki…
Eda değilim ben, nerden geldi aklınıza bu isim..
Benim adım Mirela:)
mYbiSgeN dedi ki…
mirela muço
kelimelerle oynamayı seviyorum, onları eğiyor, büküyor, restore ediyorum kafama göre
e hani siz müzikle ilgilisiniz, ben de daha önce mirela diye bir isim hiç duymamıştım. kendimce bunu müzikalleştirdim :)
nasıl mı ?
gitarda ( Latincede aslında )nota isimleri harflerle gösterilir.
A : La
B : Si
C : Do
D : Re
E : Mi
F : Fa
G : Sol

Şimdi bakın bakalım ne çıkıyor :
Mi (E)
Re (D)
La (A)

:)

Bunlar da ilginizi çekebilir

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz