Ana içeriğe atla

Lâ'l - Nota Akor Eşlik

Lâ'l Composer : Fahir Atakoğlu Nota Akor Eşlik Video: Yusuf BİŞGEN
Tüm çalışmalar eğitsel-kültürel-sanatsal kaygılarla hazırlanmıştır. Faydalı olması dileğiyle... Bir kusur varsa bendedir, eserde değil. All the works are prepared with educational-cultural-artistic concerns. As helpful as it may be ...PİRİ REİS

İnsanların matematiğe ve astronomiye ilgi duymalarının nedenlerinden biri de denizciliktir. Denizcilikte önemli olan problem, özellikle açık denizde, dünyanın tam olarak neresinde olduğunuzu bilmektir. Bunun için de teorik olarak yapacağınız ölçümler Dünya'nın Güneş'e göre nerede olduğunu bilmeniz; Güneş'in etrafında dönerken Dünya o sırada nerede ve kendi etrafındaki dönüşü sırasında o anda nerede? Bunu da birkaç ölçümle ve trigonometri ile yapabilirsiniz. Tabii bugün bütün bilgiler bilgisayarlara ve uydulara yüklenmiş durumda. Ufak bir sinyalle biz bu bilgileri bilgisayarda işletip yerimizi tam olarak alıyoruz.Fakat eskiden bu hesaplar elle yapılıyordu.Bugün olduğu gibi haritalar eskiden de çok önemliydi. Haritalar deyince Osmanlıların haritacılık konusundaki katkılarından söz etmek gerekir. Burada akla ilk gelen isim elbette ki Piri Reis.

Piri Reis, 1470 yıllarında Anadolu'da doğmuş. Amcası Kemal Reis ile bir süre korsanlık yapmış. Daha sonra Osmanlı donanmasına katılmışlar. Piri Reis adını ilk kez Venedik kavaşları sırasında duyuyoruz.Daha sonra Mısır seferine katılmış ve Mısır deltasının haritasını çizmiş. Hazırladığı ilk dünya haritasını 1521 yıllarında padişaha sunmuş. Bu haritanın özelliği Amerika'nın doğu kıyılarını veriyor olması. Bu haritayı hangi teknikle hazırlamış olduğunu Piri Reis anlatmamış.Fakat böyle bir haritanın bu kadar büyük bir hassasiyetle hazırlanabilmesi için derin bir matematik ve coğrafya bilgisine ve astronomiye gerek var. Demek ki Piri Reis bu bilgilere sahipmiş, fakat her nedense yazdığı kitapta bunlardan bahsetmemiş.

Osmanlıların Hint Denizi macerasının başlaması Piri Reis'in yaşadığı döneme rastlar. Osmanlılar Akdeniz'de gösterdiği başarıyı Hint Denizi'nde gösterememişlerdir.Hint Denizi'nde başarısız olan donanmayı kurtarmak için Piri Reis, Hint Kaptanlığına getirilir. Portekizlilerle yaptığı zorlu bir savaşı kazanır ve Portekizlileri sıkıştırır. Fakat kendi donanması da harap olmuştur. Şansını zorlamaz ve Portekizlilerle makul bir anlaşma yapıp onları bırakır. Saray entrika çevresinde bu olay Piri Reis'in Portekizlilerden rüşvet alıp onları bıraktığı şeklinde kotarılıp padişaha yetiştirilir.

Bunun üzerine Piri Reis idam edilir.


Sinan Sertöz
"Matematiğin Aydınlık Dünyası"
TÜBİTAK
6.BASIM

Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...