Ana içeriğe atla

Finale'de Türk Müziği Fontları ve Makamlar İçin Hazır Şablonlar ( Templates )

Finale Nota Yazım Programında ( 2012-2014 ) Türk Müziği eserlerini yazmak için gereken font ve (Makamlar için ) Hazır Şablonlar ( Templates )'ı daha önce şuradan indirmiş ve kullanmıştım. Ancak yeni sürüme geçince ( 2017 ) bu şablonlar nedense çalışmaz oldu.
Ben de yeni sürümle uyumlu şablonlar hazırladım.
           Yeni font ve şablonları buradan indirebilirsiniz.Dökümanları programa nasıl ekleyeceğiniz yine burada gayet güzel anlatılmış.
            Finale nota yazım programı ile ilgili öğrenmek istediğiniz bir şey olduğunda aşağıdaki linklere tıklayınız.
Ünsal Deniz
İ. Erdem Efe
Yılmaz Hak
Süleyman Tarman
           Faydalı olması dileklerimle

iyiLikten ne doğar?!?

geçen bana geLen bir mesajı payLaşmak istiyorum sizLerLe…

yorum yapmayacağım.

koy1

koy2

ve diğeri…

1

2

daha öncekiLeri payLaşmıyoRum !

Yorumlar

Adsız dedi ki…
Bişgen Müzik ve müzik eğitimi adına yaptığın tüm çalışmalar için teşekkürler kendi adıma hazıra konmamak için çok azından faydalandığım için belki ben de aptallık etmiş olabilirim. Zamanında beraber yaptığımız çalışmalar da oldu ne kadar bu işe emek verdiğinizi hatta zaman harcadığınızı ki bu en önemlisi ben biliyorum. Ama görüyorum ki sebil gibi bilgi yığınlarının üzerine kendini bilmez ve de saygı yoksunu birkaç kişi memnun olmamış dahası bu yetmezmiş gibi bunu size de utanmaz bi biçimde iletmişler. Kendilerini kınıyorum. Onlarla aynı konuma düşmemek için içimdekilerin daha fazlasını dillendirmiyorum. Sizi destekliyorum ama insanlara hayır demeyi öğrenmenizi öneriyorum . İYİ ÇALIŞMALAR (CROON)
mybiSGeN dedi ki…
iLetiniz/duyarLıLığınız için asıL ben teşekkür ederim öğretmenim. Eğer iyi birşeyLer yaptıysam önceLikLe eLvinin, sizin ve fedakâr nice eğitimcinin de emekLerini unutmamak gerek. İnsanın oLduğu her aLanda probLem var ve biz bu probLemLerimizi çözme noktasında/üsLubunda ve tekniğinde "insan"Laşıyoruz. Bu tür mesajLar epey uzun zamandır geLiyor asLında ve ben hep sineye çekiyordum. Ama bu sefer "biLinsin" isteyerek buraya not düştüm.
Sevgi ve saygıLarımLa, ve çokça da kaygıLarımLa...
Elvitodella dedi ki…
Sevgili dostum BısGen...

Biliyorsun ki; üslup başlı başına bir hayat meselesidir bazen...

Onun için arkadaşın birtanesine buradan TEŞEkkÜR etmek istiyorum..

Biz(sEn ve bEn) SALA-KIZ...
.....


Bu arada bu konuya yorum yapan isimsiz arkadaşımıza SEV-İLERİmLE..:)

eLVİTODELLa
BARIŞ dedi ki…
hocam size ve blogunuza yapılan bu çirkin davranışı kınıyorum. banada bu tür mesajlar çok geliyor.. biz sadece emeklerini karşılıksız paylaşan insanlarız.. insanlara faydalı olmaya çalışıyoruz.. ailemizi , sağlımızı , vaktimizi bu işler uğruna harcayıp duruyoruz.. ve bunun karşılığında az da olsa saygı bekliyoruz... umarım bundan sonra böyle çirkin olaylar yaşanmaz..
Kenar Süsü dedi ki…
kusura bakmayın arkadaşlar da bu ne salaklık ya . ne amaçla yazdılar bunları ya da ellerine ne geçti acaba merak ediyorum.
Ersin BİŞGEN dedi ki…
Bu ve bunun gibi bir çok aptal zat her zaman hayatlarımızın bir köşesinden teğet geçmiştir. :)Hamdolsun bunlar bizi etkilemiyor. :)) Etkilememeli de zaten. Aptal yapamadığı şeye hayranlık duyarmış. Demek ki bu zat hayranlığını dile getirirken şekil olarak bunu seçmiştir. Zaten bunun anası da haksızdı deyip mevzubahis kişiye geç(ir)miş olsun canım diyelim.
mybiSGeN dedi ki…
ersin senden başka cevaplar bekliyordum ama :))
ne gibi diyeceksin, söyLeyeyim. Tamam sen buraya böyle yazmışsın ama biliyorum ki senle karşılaştığımızda bana;"Ben sana söyLemiştim zaten!" diyeceksin gibi geLiyor bana :))
dolce dedi ki…
"Hayatlarımızın bir köşesinden teğet geçenler",bence bu tip insanlar değil sevgili Ersin.Bu tip insanlardan çok var ve çarpa çarpa geçiyorlar sağımızdan-solumuzdan-hayatlarımızdan.Ama hiç tanımadan,görmeden yaşamımızdan teğet geçenler,tanışma şansına erişemediklerimiz.Onurlu,paylaşımcı,"insan gibi insan"lar..Sevgili bisgen, elvi,sizler gibi dostlar...O yüzden de sevgili bisgen..İyi ki varsınız hayatlarımızın bir yerinde...Hiç görüşmesek de..(Söyleyen MALUM kişiden dolayı şu güzel sloganı bir kenara atmak istemiyorum,çünkü tam da sana söylenecek bir söz bu:)
DURMAK YOK..YOLUNA DEVAM ;)

-dolce-
mybiSGeN dedi ki…
ne güzeL sözLer bunLar, onur/gurur verici... teşekkür ederim "doLçe" öğRetmenim... ve eminim bizim "eLvi"de okursa mutLu oLacaktır yazdıkLarınıza...
Elvitodella dedi ki…
Farz edelim ki elimizde bir anahtar var. Anahtarın kendisine bakarak doğrudan ne işe yaradığını anlamamız veya büyük bir hazineye onun sayesinde ulaşılabileceğini hayal etmemiz mümkün değildir. Anahtarın içinde hazineyle ilgili bir işaret gizli değil; anahtar kendi içinde kapalı. Onu kırar veya parçalara bölersek hangi metalden yapılmış olduğunu bulabiliriz ama ortaya çıkarma yetisine sahip olduğu hazine hakkında hiçbir şey bulamayız. Ve böyle bir anahtar hazine hakkında hiçbir ipucu olmaksızın uzun süre saklandığı zaman yalnızca yaşamımızdaki bir yüke dönüşür.
Yaşamda bugün bile birçok hazinenin kapısını açabilecek pek çok anahtar mevcut ancak ne yazık ki ne hazineler, ne de açılabilecek kilitler hakkında hiçbir ilgimiz yok. Ve ne hazine, ne de kilitler hakkında hiçbir şey bilmediğimiz zaman elimizde tuttuğumuz şeye anahtar bile denemez. Ancak bir kilidi açmaya yarayan şeye anahtar denir. Aynı anahtar geçmişte bir çok hazineyi açığa çıkarmış olabilir ama bugün hiçbir kilit açılamıyorsa o anahtar da bir yüke dönüşmüş demektir ama buna karşın hala onu fırlatıp atamıyoruz.
dolce dedi ki…
Biraz daha açsan elvicim.Öyle derin ve soyut bir yorum olmuş ki,bu saatte yorumlayamadım inan :)
isim-siz dedimk ya dedi ki…
yine güldüm ben ya, tutamıyorum kendimiiiii :)))

linke bakın

http://bisgen.wordpress.com/2007/11/17/saglik-ogutleri-altyapi/#comment-198
mybiSGeN dedi ki…
bundan sonra gelen küfürleri blogda paylaşmaya karar verdim. Baksanıza yorum sayısına... eLvi ben yaLancıysam sen söyLe;"Hangi yazımız bu kadar yorum aLdı!"

itinayLa küfürLeriniz beKLenir.:)))
şakası bir yana bu kadar destek yazısı/yorumu geleceğini tahmin etmiyordum. Yine/yeniden teşekkür ediyorum duyarlılığınız-desteğiniz için :)
not: eLvican, doLçe öğretmenime ben de katıLıyorum. Konuyu biraz açarsan sevinirim/seviniriz
Adsız dedi ki…
Merhaba. İlk yazmış olduğum yorumda siz diye hitap ettim. Keza bu her ikiniz (Elvi ve Bişgen) içindir. Yeniden teşekkür ederim.
(CROON)
mybiSGeN dedi ki…
"(...)ama insanlara hayır demeyi öğrenmenizi öneriyorum" demişsiniz ve ben bunu sıyırmışım/es geçmişim, şimdi şimdi hakLı oLduğunuzu anLıyorum.
hatisa dedi ki…
Her işte bir hayır vardır. Küfürün hayrıda bu olsa gerek. Özlemişim sizleri yav. uzun zaman oldu. Küfürü ve yorumları okuyunca heveslendim bi şeyler karalayım dedim. Herkese selamlar . Küfreden arkadaşlar, haksızlık etmeyin. Yeyin için yararlanın ama sövmeyin.
Arkadaşlar sizler birer derya. Sövenler ise bir kaç damla. etkisi ne olabilirki.
Neyse sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
mybiSGeN dedi ki…
"Her işte biR hayıR vaRdıR!" ;)

Bunlar da ilginizi çekebilir

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz