Ana içeriğe atla

Finale'de Türk Müziği Fontları ve Makamlar İçin Hazır Şablonlar ( Templates )

Finale Nota Yazım Programında ( 2012-2014 ) Türk Müziği eserlerini yazmak için gereken font ve (Makamlar için ) Hazır Şablonlar ( Templates )'ı daha önce şuradan indirmiş ve kullanmıştım. Ancak yeni sürüme geçince ( 2017 ) bu şablonlar nedense çalışmaz oldu.
Ben de yeni sürümle uyumlu şablonlar hazırladım.
           Yeni font ve şablonları buradan indirebilirsiniz.Dökümanları programa nasıl ekleyeceğiniz yine burada gayet güzel anlatılmış.
            Finale nota yazım programı ile ilgili öğrenmek istediğiniz bir şey olduğunda aşağıdaki linklere tıklayınız.
Ünsal Deniz
İ. Erdem Efe
Yılmaz Hak
Süleyman Tarman
           Faydalı olması dileklerimle

Sevemez Kimse Seni / LejLa Jusic/ zeki müren paşa

Makam: Hicâz
Usûl : Semâi
Beste: Teoman Alpay
Güfte: Suat Sayın

Sevemez kimse seni

Sevemez kimse seni, benim sevdiğim kadar
Sevgilim sen olmasan bu dünya neye yarar?
Her ân seni düşünür, her ân seni yaşarım
Seni sevmekten değil, kaybetmekten korkarım

Birgün beni unutup başkalarına bakma
Birazcık sevgin varsa beni yalnız bırakma
Her ân seni düşünür, her ân seni yaşarım
Seni sevmekten değil, kaybetmekten korkarım

sevemezkimmse

 

Lejla Jusic’in 2007 de çıkan  “O ljubavi” aLbümündendir.

LeyLa yusiç. saraybosnaLı soprano. saraybosna müzik akademisi mezunudur. sayısız güzel operada solistlik yaptı. doçent oLup eserLeri birkaç dilde icra yapıyor. bosna'nın ninnilerini, türkülerini, ilahilerini eşsiz yorumuyla öyle söylüyor ki iç yakıyor. Bosna-hersek kültürüne katkılarından dolayı ödülleri var. ( kaynak )

LejLa Jusic ( sevemez kimse seni )

kimseye söyLemezseniz bir sır vereceğim size.

Henüz çocuk sayılabiLecek bir yaşta öyLe aşk/meşk nedir daha biLmezken, dünyanın neden böyLe reziL, insanların neden böyLe bedbaht oLduğuna kahırLanmayı biLmezken daha, bu şarkıyı  dinLeyip ( rahmetLi zeki müRen’in yorumuydu yanıLmıyorsam ) gizLice gözyaşı dökerdim. Çok şükür o zamanLar da “normaL” değiLmişim :)

Zeki müRen – Sevemez kimse seni

bu aRada zeki müren’ e neden paşa dendiğiyLe iLgiLi şu fıkra da iLginizi çeker mi acaba?

zekipasa

Lejla Jusic – hasret çektim

 

Şarkılarım, yaşananlara tepkimdir!

Bosna Hersek'te savaş sonrası sanat ve müzik hayatı ne durumda?
Savaştan sonra gelen barış sanat çevresini elbette hareketlendirdi. Fakat burada şunu söylemeliyim ki, biz savaş boyunca Saraybosna'da müzik yapmayı sürdürdük. Bu Bosnalı sanatçılar olarak, bize saldıranlara bir tepkimizdi bir anlamda. Onun için savaştan sonra yepyeni bir sayfa açılmadı. Ama yine de savaşın sona ermesi pek çok kolaylık getirdi bize.

lejlaa Bosna halkının sanata ve müziğe ilgisi ne düzeyde?
Gerek bizim yaptıklarımıza, gerekse yabancı sanatçıların ortaya koyduklarına Bosnalıların büyük ilgisi var. Bu her zaman böyleydi. Tevazuyu bir kenara bırakıp söylemeliyim ki, eski Yugoslavya'da en önemli şarkıcılar, gruplar Saraybosna'dan yetişiyordu. Halk da ortaya konulanlara karşı çok ilgili ve bilinçli.
Biz Bosna müziklerini Goran Bregoviç'le tanıyoruz. Kendisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Goran hakkında tabiî ki çok olumlu düşüncelerim var. Bizim oralardan çıkan ve dünya çapında tanınan belki de en önemli sanatçı o. Aynı zamanda onun müziği Boşnakların yerel motifleriyle besleniyor. Onun müziği tümüyle Balkanları anlatıyor.

leylayusic Bosna müziği nelerden ve hangi kültürlerden etkilenmiş? Osmanlı kültürünün müziğinize etkisi ne derece?
Sorunuzun ikinci kısmını yanıtlamak istiyorum. Osmanlı kültürünün Bosna müziğine etkisi çok büyük. Ve bu benim özel ilgi ve uzmanlık alanıma giriyor. Osmanlı kültüründen bizim oralara kalanlar benim araştırma alanımı oluşturuyor. Zaten ben 'kalanlar'ı müzikal renklerle anlatmaya çalışıyorum. Savaş sonrası Bosna'nın yerel müziklerini ortaya çıkarma üzerine yoğunlaştım. Halk şarkıları yanında klasik müzik ve ilahiler de ilgimi çekiyor. İstanbul konseri, tüm bunların sahnedeki buluşması olacak.

Bosna'da Türk müziği takip ediliyor mu?
Bosna da Türk müziği çok dinleniyor. Örneğin bir radyonun yaptığı ilk on listesinde mutlaka Türkçe parçalar vardır. Bosnalılar kardeş ülke Türkiye'deki sanatçıları çok yakından tanıyor.
Bosna'nın yerel tınıları Bosna Hersek'in en ünlü solistlerinden biri olan Leyla Yusiç, 1971 yılında Saraybosna'da dünyaya geldi. Saraybosna Müzik Akademisi'nde şan eğitimi alan Yusiç, öğrenciliği döneminde Yugoslavya'da kazandığı pekçok ödülün ardından profesyonel müzik yaşamında başarılarını sürdürdü. Ardında bıraktığı toplu mezarlardan bugün hâlen onlarca ceset çıkan kanlı Sırp saldırıları sonrasında, müziğini Bosna'nın yerel tınılarını ortaya çıkarma üzerine kuran Yusiç, çalışmalarını hâlen Saraybosna Üniversitesi'nde sürdürüyor.

alıntı

Yorumlar

Adsız dedi ki…
zeki müren'i seviyorum. Ona paşa diyen halkı da seviyorum.
mybiSGeN dedi ki…
yahu insan şarkıyla ilgili de bir iki satır birşey çiziktirmez mi? konunun aslı bu, evren/mevren değil...

Bunlar da ilginizi çekebilir

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz