Ana içeriğe atla

Çoksesli Düzenleme - Tarantella

Tarantella Mayıs 2018 Arr. : Yusuf Bişgen Orch. and part.. PDF Sheet Score İster keman ister flüt vb çeşitli müzik topluluklarıyla çalınması için basit düzenlemeler yaptım. Kolaylıklar dilerim Tarantella: Güney İtalya’ya özgü, kökü çok tanrılı eski Roma İmparatorluğu’na dayanan halk müziği ve o müzik eşliğinde çıplak ayak edilen dans.

Mozart Hakkında Tesadüf Olmayan GerçeklerW.A.Mozart ile ilgili bilinmesi hayatımızın akışını değiştirmeyecek, ancak hiçbir şeyin tesadüf olmadığını ortaya koyan ve belki de aynı yıllarda Türkiye dahil dünyanın her yerinde birçok Mozart'ların olma ihtimaline kesin gözle bakmamıza neden olacak, gereksizmiş gibi görünen fakat daha çok küçük yaşlarda çocuklarımızda gördüğümüz farklılıklar karşısında ne yapacağımız durumunda hayatlarını tesadüflere bırakmamızı kanıtlayan kısa birkaç bilgi...

Öncelikle çok önemi olmayan, fakat ilgi çekici, farklı, özellikle bazı ortamlarda kişiyi dikkat çekici ve karizmatik (davranış tarzına göre ise itici) kılabilecek az bilinen, tehlikeli, ne zaman ve nasıl kullanılmasına çok dikkat edilmesi gereken bilgi...

Mozart'ın ister göbek adı, ister vaftiz adı deyin kullanılmayan ama dini ve yüksek müzik eğitiminde iddialı, her soruyu cevapsız bırakmamak isteyenler için, besteciye verilen isimlerinin sırasıyla tamamı şöyle. Başka işiniz yoksa ezberleyebilirsiniz.  
Bunu başarırsanız bir daha da unutamazsınız. 
JOHANNES CHRYSOSTOMUS WOLFGANGUS SIGIMINTUS THEOPOLIS AMADEUS MOZART. 

Aşağıdaki diğer bilgiler çocuğunuzu nasıl yönlendirmenize yardımcı olabilir. ....
Mozart'ın ön adı Wolfgang, Salzburg'da Sosyal Yardım işleri Komiseri , Vaftiz babası Theophilus Pergmayr tarafından konmuştur.
Ama Mozart, ileride bu adı Amade ve Amadeo olarak değiştirmiş, hayatı boyunca da asla kullanmamıştır.( kesin nedeni bilinmiyor,en azından ben bilmiyorum fakat ismi koyan ilgilinin titrine bakarsak bilinçlenen Mozar'ın bu kişinin bazı etik dışı eylemlerine, yolsuzluklarına şahit olduğu vs siyasal nedenler etki etmiş olma ihtimali güçlüdür ).Mozart'ın babası Leopold Salzburg'da felsefe okumuş, başarı belgesini aldıktan sonra müziğe yönelmiş, Salzburg Saray Orkestrasi Yönetmen Yardımcısı olmuştur. 
Bu, Saray ortamında müzikle ilgili her konuda danışmanlık dahil, kelle koltukta sahip olmayı gerektiren bir mevkiidir.
Annesi Anna Mari Pertl gerçek bir burjuva ailesindendir.
Son derece iyi yetiştirilmiş kültürlü bir kadındı.
Bu nedenler sonucu Mozart ve ablasının dahi çocuklar olduğunu küçük yaşta keşfetmişlerdir.
Ve onlara erken yaşta piyano ve keman çalmayı, müzik kuramı, Latince ve gereken genel kültür, insan olma sanatını öğretmişlerdir. 
Son derece ciddi ve tarafsız olan baba Mozart asla taviz vermemiş kendi çocuklarına ayrıcalıklı bir gözle bakmamıştır.
Günümüzde çoğunlukla velilerin tarafsız olamadıkları bir gerçektir ve aynı zamanda önüne geçilmez bir içgüdüsel dürtüdür.
Daha doğrusu buna şahit olmaktayız.
Sadece bu nedenle bile çocuklarınızı, tarafsız, nitelikli, tecrübeli, yetkili, seçkin eğitmenlere teslim etmek en doğrusu olacaktır.

Lemi Uğuz

Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz