Ana içeriğe atla

Nota Akor Eşlik - Sabahın Seherinde

Sabahın Seherinde
Anadolu Halk Ezgisi - Anatolian Folk Song Tokat Türküsü Derleyen : Mehmet Erenler Nota Akor Eşlik Video: Yusuf BİŞGEN ( Orjinal Notasyonundan Farklıdır! ) Tüm çalışmalar eğitsel-kültürel-sanatsal kaygılarla hazırlanmıştır. Faydalı olması dileğiyle... All the works are prepared with educational-cultural-artistic concerns. As helpful as it may be ... ---------------------------

C Instruments ( Fa )

Kişiliğiniz yoksa diğerleri hiçtir.

emine öğretmenin bLoğunda gördüğüm bu aLttaki yazıyı bu ara önüme geLene anLatıyorum. Bari bLoğa da ekLeyeyim dedim.

zeroo

1982 yılında Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda okuyan 2.sınıf öğrencileri Türkiye Ekonomisi dersinin hocasının gelmesini bekliyor. Sınıf,öğrencilerin gürültü patırtısıyla sallanırken sert görünüşlü hoca kapıda beliriyor. İçeriye kızgın bir bakış atıp kürsüye geçiyor. 

Tebeşirle tahtaya kocaman bir "1" rakamı çiziyor. "Bakın" diyor. Bu kişiliktir. Hayatta sahip olabileceğiniz en değerli şey... Sonra "1" in yanına bir "0" çiziyor: Bu başarıdır. Başarılı bir kişilik "1" i (10) yapar.  Bir "0" daha.." Bu tecrübedir."10" iken "100" olursunuz. 

Sıfırlar böyle uzayıp gidiyor: Yetenek,sevgi,disiplin...

Eklenen her yeni "0" ın kişiliği 10 kat zenginleştirdiğini anlatıyor hoca.  Sonra eline silgiyi alıp baştaki "1" i siliyor. Geriye bir sürü "0" kalıyor. Ve hoca yorumu patlatıyor:"Kişiliğiniz yoksa diğerleri hiçtir."
Sınıf mesajı alıp sessizliğe gömülüyor.
"Dinlemek ve düşünmek insana kendini ölçme ve değerlendirme olanağı sağlar. Bu sayede kişi aşmakta zorlandığı birçok problemin üstesinden gelebilir."

Yazıyı okuyunca üniversite’de öğrenciLiğim sırasında yaşadığım bir oLay geLdi akLıma… FarkLı görüşten bir grup arkadaşLa yaptığımız “seviyesiz” bir tartışmada öğrendiğim bir şey bu… Kendimce edindiğim bir yargı ve bu tabii ki beni bağLar.

sıfır

O tartış(ama)mada anLadım ki bazı insanLar Sıfır ( 0 ) ‘dır. Yutan eLemandır.

Siz ne kadar iyi niyetLi, ne kadar özgürLükçü, demokrat vb oLsanız da, tüm yargıLarınızdan ( ön, yan, üst, aLt, sağ ya da soL ) sıyrıLsanız da, keLimenin tam anLamıyLa o’nu “anLamak” isteseniz de o’nun sizi “anLamak” gibi bir derdi yoktur. Çünkü o yutan eLemandır. Siz onunLa çarpı(X)ştıkça, tartıştıkça sizi yutmaktadır.

Yine o tartış(ama)mada anLadım ki bazı insanLar Sıfır ( 0 ) ‘dır. Etkisiz eLemandır. ( bu bölümün açıkLamasını size bırakıyorum ! )

boşuna dememişLer : "Doğruyu bulmak, zekâ ve bilgi meselesinden çok, kişilik ve ahlâk sorunudur." diye…

Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz