Ana içeriğe atla

GEZSEN ANADOLU’YU – KUŞ SESLERİ - nota / eşLik / aLtyapı / enstrumantaL


GEZSEN ANADOLU’YU
Sen ne güzel bulursun
Gezsen Anadolu’yu
Dertlerden kurtulursun
Gezsen Anadolu’yu
Billur ırmakları var
Buzdan kaynakları var
Ne hoş toprakları var
Gezsen Anadolu’yu
Orda bahar başkadır
Yazlar kışlar başkadır
Ah!... Bu diyar başkadır
Gezsen Anadolu’yu
GEZSEN ANADOLU’YU ENSTRUMANTAL ( re kaRaRLı )


eşLiği buRadan indirebiLirsiniz.
Mi karar aKorLar… yukarıdaki eşLik Mİ değiL RE karardır. artık kendiniz transpoze etmeyi öğrenmişsinizdir umuyorum.
akorr
meseLa D yazan yeri C, G yazan yeri F, Em yazan yeri de Dm çalacaksınız.
Çocuk şarkısı demişken içimden geLdi biraz da  modern foLk üçLüsü dinLemek ister miydiniz?
SevgiyLe, saygıyLa, özLemLe…
Türkiye’nini en iyi tınLayan grupLarından, Modern Folk Üçlüsü 1969 Temmuz ayında Ahmet Kurtaran, Selami Karaibrahimgil ve Doğan Canku tarafından kurulmuştur. Geleneksel Halk ezgilerini çok seslendirerek önce ‘Ali Paşa Ağıtı’ ve daha sonra “Leblebi” isimli parçalarıyla dinleyicilerin gönlünde taht kuran modern folk üçlüsü müzik listelerinde kısa zamanda 1 Numaraya yükselmiş ve neredeyse bütün basının favori grubu olarak yılın topluluğu seçilmiş, uzun süre bu ünvanı korumuşlardır. Daha sonraki yıllar da, Modern Folk Üçlüsü Klasik Türk Müziğinden çok sesli olarak yapmış olduğu düzenlemeleri 40 yıl sonra isimli albümde toplamış, özgün Türk Çocuk Şarkılarını ise “Çocuklarımız için” isimli albümde yayınlamıştır.
Yaptıkları bu titiz çalışmalar sonucu Türkiye’de uzun yıllar “Yılın Topluluğu” olarak seçilen Modern Folk Üçlüsü Dışişleri, Kültür ve Turizm Bakanlıklarınca Ülkemizi yurt dışında temsil etmek üzere yurt dışında sayısız görevlere gönderilmiş, bu kapsamda Dünyanın 35 ülkesinde 400’ün üzerinde; konser, TV-Radyo Programı yapmış, Türkiye’yi “Kültür Elçisi” olarak temsil etmişlerdir. 1978 de Nükhet Duru ile birlikte katıldıkları Seoul Şarkı yarışmasında “En iyi Performans” ödülü ile birincilik kazanmış, 1981’de Dublin’de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmasına ise Türkiye’yi temsilen Ayşegül Aldinç ile birlikte katılmışlardır. Topluluğun; 5 LP’si, 14 adet 45’liği ve 6 CD’si bulunmaktadır. MFÜ ayrıca TRT Televizyonunda; “Bu Akşam Yine Sizleyiz”, “Ankara Hatırası” ve “Hafta Sonu” isimli prodüksiyon ve sunumunu kendilerinin yaptıkları 3 ayrı TV Dizisi gerçekleştirmiştir. Hazır Modern foLk üçLüsü demişken aşağıdaki şarkıyı da izLeyin…
Modern FoLk ÜçLüsü – KırLara Doğru

Modern folk uclusu-Kus sesleri
Kuş sesLeri eşLik/ aLyapı ( tıkLa indir)
kuş sesleri ovalara yayılır
insan buna hayran olur bayılır
bal yapanlar çiceklere konarlar
kuzucuklar taze çimen ararlar
yeşillenmiş ağaçlarda yapraklar
amber gibi mis kokuyor topraklar

Yorumlar

Adsız dedi ki…
burda nota yok
Adsız dedi ki…
burda nota yok
biSGenbLogSpot dedi ki…
Uyarınız için teşekkürLer. Notayı ekLedim.
NÜANS dedi ki…
kuş sesleri altyapısına ulaşamıyorum yardımcı olur musunuz?teşekkürler şimdiden...
biSGenbLogSpot dedi ki…
Linki günceLLedim. BiLgiLerinize...
Salih Boyraz dedi ki…
Bu güzel çalışma için tekrar teşekkürler...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz

kavaLda öLçü sistemi / eTNi-Ka / seRdar deLi

dökümanı benimLe payLaşan ahmet aRkadaşıma bu vesiLeyLe teşekkür ediyorum. SağoLsun kırmadı beni ve payLaştı. hazır kavaL demişken de sizi kavaLsanatçısı / eğitmeni ve aynı zamanda da ETNI-KA müzik topluluğunda kavaL icracısı SeRdaR deLi’nin uZManTV’deki onLine kavaL dersLerine aLaLım isterseniz.