17 Ekim 2010

Ayşegül Koca//İndim yarin bahçasına

video

Ayşegül Koca

Ayşegül Koca 12 Haziran 1989’da Ankara’da doğdu. Gitarla 8 yaşında tanıştı. 12 yaşında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’na burslu olarak kabul edildi ve Dr. Kürşad Terci’nin öğrencisi oldu. Kısa zamanda tekniği ve yorumunda büyük ilerleme kaydederek pek çok konser verdi. Koca, öğrenimi süresince caz, barok ve 20. yüzyıl müziği üzerine çeşitli masterclasslara katılma firsatı buldu ve David Russell, Costas Cotsiolis, Aniello Desiderio, Marco Socias, Ede Roth, Liviu Georgescu, Bosko Radojkovic, Pavel Steidl, Tilman Hoppstock, Dale Kavanagh, Cem Duruöz ve Bülent Ergüden gibi usta gitaristlerden ders aldı. 2006′da Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’nden Doç. Dr. Kağan Korad’ın öğrencisi olarak mezun olduktan sonra Hollanda’da Maastricht Konservatuarı’nın lisans eğitimine kabul edildi.

Genç gitarist bugüne kadar yurt içi ve dışındaki yarışmalarda büyük başarılar göstermiş, çalışıyla dünya çapında gitar otoritelerinin beğenisini ve takdirini kazanmıştır. Türkiye’nin en umut veren gitaristlerinden biri olan Ayşegül Koca, 2007 Mayıs ayında İspanya’nın Almería kentinde gerçekleştirilen 8. Uluslararası José Tomas Klasik Gitar Yarışması’nda birincilik aldı. Bu başarısıyla İspanyol basınında geniş bir yer kazanan Koca, 2005 yılında Romanya’da katıldığı 10. Uluslararası Eduard Pamfil Genç Gitaristler Yarışması’nda ise birincilik ve ayrıca özel ödüle layık görüldü. Nisan 2006’da İstanbul’da ilki düzenlenen Mavi Martı Gitar Festivali kapsamındaki yarışmada da birincilik ödülünün sahibi oldu.
Ayrıca birçok festivalde solist olarak yer aldı. Bunlar arasında 5. Uluslararası Antonio Lauro Gitar Bienali (2004, Ekim), 3. Uluslararası Ordu Gitar Festivali (2005, Temmuz), 13. Uluslararası Iserlohn Gitar Sempozyumu – Almanya (2005, Ağustos), 4. Güneydoğu Avrupa Gitaristleri Birliği Kongresi Kastoria – Yunanistan (2005, Eylül), 1.Türkiye Gitar Buluşması (2006, Şubat), 7. Uluslararası Yıldız Teknik Gitar Günleri (2006, Mayıs) ve 1. Uluslararası İTÜ Savaş Çekirge Klasik Gitar Günleri (2006, Ekim) yer almaktadır.
Bugüne kadar birçok radyo ve televizyon programlarına davet edilen Ayşegül Koca, halen çalışmalarını ünlü İtalyan gitarist Carlo Marchione ile Hollanda’da devam ettirmektedir.

Hiç yorum yok: