21 Nisan 2009

Kişiliğiniz yoksa diğerleri hiçtir.

emine öğretmenin bLoğunda gördüğüm bu aLttaki yazıyı bu ara önüme geLene anLatıyorum. Bari bLoğa da ekLeyeyim dedim.

zeroo

1982 yılında Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda okuyan 2.sınıf öğrencileri Türkiye Ekonomisi dersinin hocasının gelmesini bekliyor. Sınıf,öğrencilerin gürültü patırtısıyla sallanırken sert görünüşlü hoca kapıda beliriyor. İçeriye kızgın bir bakış atıp kürsüye geçiyor. 

Tebeşirle tahtaya kocaman bir "1" rakamı çiziyor. "Bakın" diyor. Bu kişiliktir. Hayatta sahip olabileceğiniz en değerli şey... Sonra "1" in yanına bir "0" çiziyor: Bu başarıdır. Başarılı bir kişilik "1" i (10) yapar.  Bir "0" daha.." Bu tecrübedir."10" iken "100" olursunuz. 

Sıfırlar böyle uzayıp gidiyor: Yetenek,sevgi,disiplin...

Eklenen her yeni "0" ın kişiliği 10 kat zenginleştirdiğini anlatıyor hoca.  Sonra eline silgiyi alıp baştaki "1" i siliyor. Geriye bir sürü "0" kalıyor. Ve hoca yorumu patlatıyor:"Kişiliğiniz yoksa diğerleri hiçtir."
Sınıf mesajı alıp sessizliğe gömülüyor.
"Dinlemek ve düşünmek insana kendini ölçme ve değerlendirme olanağı sağlar. Bu sayede kişi aşmakta zorlandığı birçok problemin üstesinden gelebilir."

Yazıyı okuyunca üniversite’de öğrenciLiğim sırasında yaşadığım bir oLay geLdi akLıma… FarkLı görüşten bir grup arkadaşLa yaptığımız “seviyesiz” bir tartışmada öğrendiğim bir şey bu… Kendimce edindiğim bir yargı ve bu tabii ki beni bağLar.

sıfır

O tartış(ama)mada anLadım ki bazı insanLar Sıfır ( 0 ) ‘dır. Yutan eLemandır.

Siz ne kadar iyi niyetLi, ne kadar özgürLükçü, demokrat vb oLsanız da, tüm yargıLarınızdan ( ön, yan, üst, aLt, sağ ya da soL ) sıyrıLsanız da, keLimenin tam anLamıyLa o’nu “anLamak” isteseniz de o’nun sizi “anLamak” gibi bir derdi yoktur. Çünkü o yutan eLemandır. Siz onunLa çarpı(X)ştıkça, tartıştıkça sizi yutmaktadır.

Yine o tartış(ama)mada anLadım ki bazı insanLar Sıfır ( 0 ) ‘dır. Etkisiz eLemandır. ( bu bölümün açıkLamasını size bırakıyorum ! )

boşuna dememişLer : "Doğruyu bulmak, zekâ ve bilgi meselesinden çok, kişilik ve ahlâk sorunudur." diye…

Hiç yorum yok: