Ana içeriğe atla

Dizeği & Notaları Tanıyalım

Karga iLe Tilki / Nota / ALtyapı / masal / şarkı ve bazı değinmeLer…


SAIP EGUZ

Saip EGÜZ’ün aziz hâtırasına!…

La Fontaine, tam adıyla Jean De La Fontaine,1621 ile 1695 yılları arasında yaşamış Fransız bir yazarıdır. Masalları dilden dile dolaşan bu ünlü yazar, uzun yıllar ormanlık bir bölgede yaşamış. La Fontaine'nin masallarında anlattığı hayvanlar onun için çok önemli olsa gerek... Masallarına konu olan hayvanlar, konuşuyorlar. Bu tür, hayvanların ağzından anlatılan masallara FABL adı verilir. Olaylar şiirsel bir dille anlatılır. Çok etkileyicidirler, öyle ki, sadece çocuklar değil büyükler de severek dinler bu masalları.
Kurnaz tilkiler, kibirli arslanlar, çalışkan karıncılar ve bir dolu sevimli hayvancık La Fontaine'in masallarından bize seslenirler. Onların öykülerinden her zana kendimize uygun dersler çıkarabiliriz. En güzeli de bunu yaparken çok eğleniyor olmak.
Fransız şâiri. Yazdığı fabl eserleri ile tanınmıştır. 1621’de Château Thierry’de doğdu. Varlıklı bir âilenin çocuğuydu. Paris’te kolejde okudu. Hukuk tahsili yaptı. Papaz yetiştirilmek istenildi ise de kiliseden ayrıldı. Okul hayatında başarılı bir öğrenci olamadı. Gençliğinde baba mesleği olan orman ve su kanalları işleriyle uğraştı. Çeşitli memurluklarda bulunmuş, düzensiz bir hayat yaşamıştır.
Jean De La Fontaine 1671 senesinde Paris’e gitmeden evvel bir ara edebiyatçı Faquety’le tanıştırıldı. Bunun eserleri ile gözden düşmesi üzerine eserlerinde onu savundu. 1673 senesinde Madam de la Sablière’nin himâyesine girerek burada ilim adamları, felsefeciler ve yazarlarla tanıştı. İlk masallarını burada yazdı. Çağdaşları, La Fontaine’i bir masal yazarı olarak görüyorlardı. Halbuki La Fontaine, yazdığı masallarda Dede Korkut masallarındaki üslupla hayvanlara ahlâkî karakterler vererek onların şahıslarında bazı insan karakterlerini tenkid etmiş bir ahlâk dersi vermiştir. Buna edebiyatta teşhis ve intak sanatı denir. La Fontaine’in bu hususiyeti çok geç fark edilmiştir. Eserlerinde sâdelik ve açıklık görülür. Konuşma şeklinde akıcı şiirleri, hayvanlar üzerinde tenkitleri, incitmeden iğneleme usulleri ile Fransız edebiyatına büyük eserler kazandırmıştır.
La Fontine masallarındaki konular, şark klasiklerinden alınmadır. La Fontaine’den çok önceleri yazılmış Beydeba’nın Kelile ve Dimne eserindeki hikâyelerin pekçoğu, bu Fransız edebiyatçısı tarafından şiir şeklinde tekrarlanmıştır. Masalları çoğunlukla herkesin anlayabileceği bir şekilde yazılmıştır. La Fontaine’in canlı, hızlı, incelik ve nükte dolu bir anlatımı vardır. Kişilerini hemen dâimâ hayvanlar arasından seçerse de bâzan insanları, bilhassa köylüleri de olaylara karıştırır. Sık sık bahsettiği hayvanlar aslan, kurt, tilki, eşek ve horozdur.
La Fontaine, kötüyü göstererek iyinin ne olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Ancak şiirlerini okuyan çocuklarda herhangi bir açıklama yapılmazsa tam ters etkinin hâsıl olduğu da bir gerçektir.
Masalları toplam olarak 238 adet olup, 12 kitapta toplanmıştır. 1668’de basılan ilk altı kitabında 124 masal vardır ve bunlar birinci cildi meydana getirir. İkinci cilt 1678’de basılan beş kitaptır. En son 1694’de bastırdığı üçüncü cilt ise tek kitaptan ibarettir.
La Fontaine, roman ve piyes de yazmıştır. Nakaratlı uzunca şiirleri ve şiirli mektupları vardır. Hadım, Gülünç Mâcerâ, Floransalı, Büyük Maşrapa, Köy Sevdaları komedi türündeki eserlerindendir. Contes (Kont) isminde şiirli hikâyeler eserinden dolayı Fransız Akademisine kabul edildi. 1695’te Paris’te öldü.
Eserleri birçok dile tercüme edilmiştir. Ancak hiçbir tercüme orijinalindeki sadelik ve çekiciliği verememiştir.
Türkçeye ise, Recaizâde Mahmud Ekrem, Tevfik Fikret veOrhan Veli Kanık tarafından çevrilmiştir.

La Fontain'in masallarından bazıLarı;

Ağustos böceği ile Karınca
Karga ile Tilki
Kurt ile Kuzu
Tavşanla Kaplumbağa
Kurt ile Köpek
Tilki ile Leylek
Horoz ile Tilki
Kedi ile Fareler
Kurt ile Leylek
Tarla Faresi ile Kent Faresi
Kurbağa ile Korkak Tavşan
Güvercin ile Karınca
Değirmenci Oğlu ile Eşeği
Ayının Dostluğu
Altın Yumurtlayan Tavuk
Tilki, Horoz ve Karga
Fino ile Eşek
Yarasa ile Gelincikler
Aslan ile Sinek
Horoz ile İnci
bu arada hazır La Fontain demişken Sunay Akın’ın “Bir –kış kış- MasaLı” isimLi şu yazısını da okumakta fayda var.

KARGA İLE TİLKİ

KARGAILETILKI_IMAJ
Bay karga konmuş bir dala Koca bir peynir ağzında. Tilki kokuyu almış gelmiş:
— Günaydın, Sayın Karga, demiş; Bu ne güzellik böyle: Bakmaya doyamıyorum size. Şu tüylere bakın, pırıl pırıl; Sesiniz bilmiyorum nasıl; O da renginiz kadar güzelse Ne yalan söyleyeyim Bu ormanda güzel yoktur üstünüze. Karga bu sözlere bitmiş:
— Şuna bir gak diyeyim de ses görsün, demiş; Gak der demez peynir düşmüş, tilki yutmuş.
— Kara bayım, demiş kargaya; Şu sözümü hiç unutma, Kaptırdığın peynire değer: Her dalkavuk çıkarı için över, Yüzüne güler, peynirini yer. Karganın aklı gelmiş başına İş işten geçtikten sonra.
BİRGÜN BİR HIRSIZ KARGA
HAH HAH HAH HAH HA HA
BİR PARÇA PEYNİR ÇALMIŞ
HAH HAH HAH HAH HA
KONMUŞ BİR DALDA KALMIŞ
HAH HAH HAH HAH HA HA

ETRAFI SEYRE DALMIŞ
HAH HAH HAH HAH HA
ORDAN GEÇEN BİR TİLKİ
HAH HAH HAH HAH HA HA
ŞEN SESİNLE ÖT DEMİŞ
HAH HAH HAH HAH HA
APTAL KARGA GAK DEMİŞ
HAH HAH HAH HAH HA HA
PEYNİRİ TİLKİ YEMİŞ
HAH HAH HAH HAH HA

 SAİP EGÜZ ( wikipedia’da hala Saip Egüz maddesi eklenmemiş. Tek başına bu bile ülkedeki müzik eğitiminin sorununu tarif etmeye yeterli bence :(  )


KARGA

  Not: Çocuklar şarkılara cuppadanak giremiyorlardı. Ben de kendimce ve belki de kimilerince haddini bilmezce bir intro yazdım.
Do Majör : buradan indireblirsiniz
La Majör : buradan indireblirsiniz

Yorumlar

Adsız dedi ki…
Bu kadar mı güzel hazırlanır?Çok teşekkür ederim.Faydalı oldu.Selamlar...
Adsız dedi ki…
ben size çok teşekkür ediyorum okulda yarın sizin sayenizde müzikten 100 alacağım öğretmenim yazdırdığı notaları yanlış yazıp yazmadığımı kontrol edebildim başka sitelerde yanlış yanlış şeyler yazıyor sayfalarca size ve ekibinize çok teşekkürler...
bu arda bu gün doğumgünüm arkadaşlar 31 mart......
MybiSGen dedi ki…
ekibim adına ( elvi sana diyorum :) ) rica ederiz. :)

doğum gününüz için şunu yollasam...
http://www.4shared.com/file/34813833/548bf677/Mutlu_yllar_bsgen.html

ya da şu :
http://bisgen.blogspot.com/2008/01/elvinin-doum-gn.html

mutLu, umutLu, sağLıkLı nice yıLLar :)
Adsız dedi ki…
kkkkkkkkfkfkf gdggfhgfhhfh

Bu blogdaki popüler yayınlar

Si Bemol Klarnet & Tenor ( Bb ) Saksofon Nota Transpoze ( Aktarım ) Cetveli

  Si Bemol Klarnet & Tenor ( Bb ) Saksofon Nota Transpoze ( Aktarım ) Cetveli Si Bemol Klarnet ve Tenor Saksofon transpoze çalgılardır. Bu sazlar için yazılan/çalınan nota/ses, transpoze olmayan herhangi bir çalgıda sözgelimi Flüt'te ya da Piyano'da  büyük/majör ikili  yukarıdan  ( inceden) duyulur. Dökümanı PDF olarak  buradan  indirebilirsiniz.

Dizekte Notaların Yerlerini Bulunuz

Çizgiye Gelen Notalar , an interactive worksheet by bisgenblogspot live worksheets.com Aralıklara Gelen Notalar , an interactive worksheet by bisgenblogspot live worksheets.com Kaçıncı Çizgi Kaçıncı Aralık , an interactive worksheet by MybiSGen live worksheets.com Treble clef notes , an interactive worksheet by Noa_Picos live worksheets.com Notaların Adını Bulunuz , an interactive worksheet by bisgenblogspot live worksheets.com