Ana içeriğe atla

Okul Blok Flüt - Melodika Repertuvar ( Başlangıç )

Blok Flüt Repertuvar 2021 Read more publications on Calaméo

Alto ( Eb ) Saksofon Nota Transpoze ( Aktarım ) Cetveli

 Alto ( Eb ) Saksofon Nota Transpoze ( Aktarım ) Cetveli

Transpoze bir çalgı olan Alto ( Eb ) Saksofonda yazılan/çalınan nota/ses, transpoze olmayan herhangi bir çalgıda sözgelimi Flüt'te ya da Piyano'da büyük altılı aşağıdan ( kalından ) duyulur.

Dökümanı PDF olarak buradan indirebilirsiniz


Not : Müziğe yeni başlayan biri için aralıkları hesaplamak kolay değil biliyorum. İşte bu yüzden tüm o kuralları, müzik teorisini bir kenara bırakıp, ayıplanmayı da göze alarak pratik bir yöntem sunmak istiyorum. Büyük altılı (M6 ) hesaplamak yerine küçük üçlü (m3) hesaplamayı deneyin. 

Aşağıdaki görsele odaklanın lütfen.
Piyanodaki herhangi bir sesi Alto Sax'da çalmak için 1,5 ses aşağıya (m3) inmeniz yeterli. Gördüğünüz gibi aslında bunun için bile, asgari de olsa belli bir aralık bilgisi gerekiyor. Müzik zor zenaat ve iyi ki de öyle...


Piyano : LA = Alto Sax : FA#
Piyano : DO = Alto Sax : LA
Piyano : Mİ = Alto Sax : DO#
vb...


Yorumlar

Unknown dedi ki…
Merhaba,
ilgiyle youtube ve blod sayfanızı takip ediyorum. Bilmenizi istedim. Teşekkürler.
biSGenbLogSpot dedi ki…
Çok teşekkür ederim. Var olunuz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dizekte Notaların Yerlerini Bulunuz

Çizgiye Gelen Notalar , an interactive worksheet by bisgenblogspot live worksheets.com Aralıklara Gelen Notalar , an interactive worksheet by bisgenblogspot live worksheets.com Kaçıncı Çizgi Kaçıncı Aralık , an interactive worksheet by MybiSGen live worksheets.com Treble clef notes , an interactive worksheet by Noa_Picos live worksheets.com Notaların Adını Bulunuz , an interactive worksheet by bisgenblogspot live worksheets.com

Si Bemol Klarnet & Tenor ( Bb ) Saksofon Nota Transpoze ( Aktarım ) Cetveli

  Si Bemol Klarnet & Tenor ( Bb ) Saksofon Nota Transpoze ( Aktarım ) Cetveli Si Bemol Klarnet ve Tenor Saksofon transpoze çalgılardır. Bu sazlar için yazılan/çalınan nota/ses, transpoze olmayan herhangi bir çalgıda sözgelimi Flüt'te ya da Piyano'da  büyük/majör ikili  yukarıdan  ( inceden) duyulur. Dökümanı PDF olarak  buradan  indirebilirsiniz.