Ana içeriğe atla

Nota Akor Eşlik - Bu Kalp Seni Unutur Mu? - C Instruments

Bu Kalp Seni Unutur Mu? - C Instruments Söz : Fikret KIZILOK Beste : Özkan SAMİOĞLU Nota Akor Eşlik Video : Yusuf BİŞGEN

Sanatçıyı, müzisyeni fark etmek …!

calgici

( Resim : Gülseren Kayalı )

CarlRogersCaRL Rogers demiş ki: ‘Psikoterapist yetiştirmekLe vaktinizi boşa harcamayın, asıL meseLe psikoterapist oLabiLecek adamı seçmektir ! ’

Sanat’a, müziğe de uyarLamak gerek bu sözü… asıL iş sanatçı, müzisyen, ressam, heykeLtraş oLabiLecek adamı seçmek şekLinde…

Eylül Esme Bölücek gibi meseLa…

Eylül Esme Bölücek
eylul esme bolucek2,5 yaşında oyuncak orgla melodiler çıkarmaya başlayan Eylül üç yaşında kendi başına okumayı öğrenmiş. 3-4 yaşları arasında gittiği kreşte öğrendiği çocuk şarkılarını çalmaya başlamış 5 yaşında sağ elle çaldığı melodilere kendi başına sol el eşlik eklemiştir. Aynı dönemde şaşırtıcı yetkinlikte parçalar besteleyen Eylül’ün matematik ve sözel alanda gösterdiği dikkatten kaçmayacak seviyedeki üstün yeteneği eğitimcilerin ve ailenin müzikten daha çok bu alanlara odaklanmasına neden olmuştur.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir müzik kuruluşu ile birlikte Ankara okullarında 2006 yılında yapmış olduğu “Müzik ve Güzel Sanatlar Yetenek Taraması” projesi çerçevesinde ilgili kuruma gönderilmiştir.
Burada yapılan testler sonucunda düzenlenen raporla Eylül’ün “ mutlak işitme anlamına gelen absolut kulağa ve en üst seviyedeki işitme yeteneğine doğuştan sahip olduğu” ayrıca “…dünyada harika çocuk olarak tanımlanan üstün yetenekli çocuklar arasında bile görülemeyecek türden sıra dışı bir dehaya sahip olduğu ve birbiri ardına çalınan ilk kez duyduğu klasik batı müziği eserlerini eksiksiz olarak ve anında sağ ve sol el birlikte piyanoya aktarabildiği…” tespitine yer verilmiştir.
Bu kurum tarafından aileye çeşitli önerilerde bulunulmuş Eylül’ün acilen müzik eğitimine başlaması gerektiği konusunda Aile uyarılmıştır.
Eylül bu tarihten 3 ay kadar sonra bir müzik kursundan haftalık bir saatlik ders almaya başlamış ve 2.5 ay sonra ilk konserini vermiştir.
TED Ankara Koleji’nde eğitim görürken Okul İdaresi ve Kolejin Müzik Öğretmeni Eylül’le ilgili aileye bilgi verdikten sonra Ahmet Say’la irtibata geçmiştir.
Ünlü müzikolog Eylül’ün evini ziyaret ederek saatlerce gözlem yapmış vardığı kanaat sonucunda Ankara Devlet Konservatuarı Piyano sanat dalı başkanı ünlü piyano eğitimcisi Oya Ünler’e bizzat götürmüştür.
Oya Ünler, Eylül’ün Türkiye’de benzeri olmayan bir müzikal yetenek olduğunu Ahmet Say’a ifade etmiş ve mutlak suretle ve acilen konservatuar eğitimi alması gerektiğini belirtmiştir.
Bunun üzerine Aile Bilkent Üniversitesi Konservatuarı Müzik Hazırlık İlköğretim okulunun sınavına müraacat etmiştir.
Sınavda büyük başarı gösteren Eylül 2008 – 2009 öğretim yılında ilköğretim 3. Sınıftan Konservatuara başlamıştır.
Eylül Esme, Fakülte ve Okul yönetiminin aldığı kararla 2010 - 2011 eğitim yılında ilköğretim 6. sınıfa atlatılmıştır.
TRT Ankara Radyosu Şubat 2011 tarihinde Eylül Esme için bir CD kaydı gerçekleştirmiştir.
Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret Eylül Esme’yi 2011 Eylül Ayında Uluslararası Ayvalık Müzik Akademisi bünyesinde düzenleyeceği "İdil Biret'le Franz Liszt Yorumlamak" temalı ustalık sınıfına bir haftalık süreyle davet etmiştir.
Eylül, Kasım 2011 tarihinde gerçekleşecek olan 12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali bünyesinde festival tarihinin en küçük solisti unvanıyla bir konser verecektir.
Eylül’e piyano eğitimini aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi olan Oya Ünler vermektedir.

http://www.facebook.com/eylulesmebolucek?sk=info

http://www.solakkedi.com/muzik%20dunyasi/eylul%20bolucek.html

Ne dersiniz ?

Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz