Ana içeriğe atla

Finale'de Türk Müziği Fontları ve Makamlar İçin Hazır Şablonlar ( Templates )

Finale Nota Yazım Programında ( 2012-2014 ) Türk Müziği eserlerini yazmak için gereken font ve (Makamlar için ) Hazır Şablonlar ( Templates )'ı daha önce şuradan indirmiş ve kullanmıştım. Ancak yeni sürüme geçince ( 2017 ) bu şablonlar nedense çalışmaz oldu.
Ben de yeni sürümle uyumlu şablonlar hazırladım.
           Yeni font ve şablonları buradan indirebilirsiniz.Dökümanları programa nasıl ekleyeceğiniz yine burada gayet güzel anlatılmış.
            Finale nota yazım programı ile ilgili öğrenmek istediğiniz bir şey olduğunda aşağıdaki linklere tıklayınız.
Ünsal Deniz
İ. Erdem Efe
Yılmaz Hak
Süleyman Tarman
           Faydalı olması dileklerimle

Here's that Rainy Day ( Sound + nota/score )

heresthat1
heresthat2


Here's that Rainy Day

Here's that Rainy Day - eşLik

Yorumlar

corcianaz dedi ki…
Merhaba:)

Öncelikle gerçekten faydalı çalışmalarınız için sizi tebrik ederim.Bende keman çalıyorum ve bir süredir armoni konusunda araştırma yapıp anlamaya çalışıyorum. Eğer layıkıyla anlamaya başlarsam çaldığımız eserler için eşlikler hazırlamak istiyorum (İşin aslı buna yeteneğim varmı bilmiyorum ama matematik ve armoniye ilgim var :)En azından denemek istiyorum. Bu konuda bana tavsiye edebileceğiniz döküman, kitap vs. veya nerden başlamam gerektiği konusunda öneride bulunursanız çok memnun olurum.

çalışmalarınızda başarılar dilerim.
biSGenbLogSpot dedi ki…
önceLikLe bLog hakkındaki güzeL yorumLarınız için teşekkür ederim.
EşLik hazırLamak için ;
(AçıkLaması zor bir konu, düşünsenize bunun için yıLLarca eğitim aLınıyor müzik eğitimi veren kurumLardan. Armoni benim uzmanLık eğitimi aLdığım bir branş/daL/aLan değiL. yani bu işin üstadı değiLim. TavsiyeLerim naçizane, kişiseLdir. Üniversite öğrenciLiğim sırasında armoni eğitimi aLdım evet ancak şu da bir gerçek ki, orada eğitim aLan herkes eşLik yapabiLir / hazırLayabiLir demek maLesef ( ki bu üzerinde ciddi ciddi düşünüLmesi gereken bir konudur ) pek gerçekçi bir yakLaşım sayıLmaz. Sizin çaLışmanız, yoruLmanız, emek vermeniz gerekiyor. burada mümkün oLduğunca kısa ve öz yazmaya çaLışacağım bu yüzden madde madde yazacağım )
1- kLasik batı müziği armonisi hakkında beLLi bir birikime sahip oLmak gerekiyor.
2- MakamsaL müzik biLmek gerekiyor. Bizdeki makamLar/ayakLar sözgeLimi...
3- Asgari düzeyde de oLsa - ki iyi derecede çaLıyor oLmanız en iyisi - poLifonik ( çok sesLi ) bir çalgı çaLmak ( gitar-piyano vb ) büyük avantaj.
4- siLgiyLe aranızın iyi oLması gerekiyor. Yani boL boL deneyin.
5- Eser anaLizi yapabiLmeniz gerekiyor.
6- Eğer internette payLaşacaksanız, biLgisayara beLLi konuLarda hakim oLmanız gerekiyor. Yetti mi ? Hayır. Müzik programLarı kuLLanımı hakkında beLLi bir birikime sahip oLmanız gerekiyor.
7- Nereden başLayayım demişsiniz. en basitinden çocuk şarkıLarıyLa başLayabiLirsiniz. onLarın eşLikLerini anaLiz edin. onLar için kendiniz eşLikLer hazırLayın.
asLında yazacak çok şey var ancak şimdiLik bunLarLa idare ediverin derim.
sayGıLarımLa...
corcianaz dedi ki…
Merhaba:)

Öncelikle boyumu aşan bir mevzuya bulaştığımın farkındayım.Yaparmıyım yapamazmıyım bilmiyorum ama inadım ve azmim doğrultusunda tavsiyelerinizi de dikkate alarak elimden geleni yapmaya çalışıcam.Yazdığınız maddeleri not alıp eksiklerimi tespit etmekle işe başladım bile.

İlginiz için teşekkürler, çalışmalarnızda başarılar dilerim.

Bunlar da ilginizi çekebilir

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz