23 Mayıs 2016

Nota Akor Eşlik - Aydede ( Melodika & Blok Flüt )

EŞLİKLER
98 Bmp Ezgili / Ezgisiz
148 Bmp Ezgili / Ezgisiz

  Bir müzik eserine ait tempo genellikle parçanın başında yer alır. Modern müzikte sıklıkla dakikadaki vuruş sayısı (İngilizcede bpm veya beats per minute) ile belirlenir. Belirli bir nota değerini ve bu değerin bir dakikada kaç kere tekrarlanması gerektiğini gösteren " = 120" veya sadece vuruş sayısını belirten "80 bpm" vb. kullanımlar yaygındır. Bu değer büyüdükçe dakikada çalınması gereken nota sayısı artacağından parçanın hızı da artmış olur.
Matematiksel tempo gösterimleri 19. yüzyıl'ın ilk yarısında, Johann Nepomuk Mälzel'in metronomu icat etmesi ile birlikte yaygınlaştı. Ancak ilk metronomlar henüz istikrarlı bir mekanik yapıya sahip değildi. Bazı uzmanlar Beethoven'ın eserlerindeki tempo işaretlerini bu nedenle güvenilmez kabul etmektedir.
Modern elektroniğin gelişmesiyle birlikte "bpm" oldukça güvenilir bir ölçü haline geldi. MIDI dosyaları ve çeşidi müzik editör yazılımları tempo atamalarında bpm sistemini kullanmaktadır.
Videoları müzik öğretmenleri okullarda ( Akıllı tahtalar ya da projeksiyonlarla ) çocuklara izletsin, onlarla çalışsın diye hazırlıyorum. Videoyu buradan ya da buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Youtube'da video'nun linkini ilgili yere copy+paste ( Kopyala yapıştır ) yapın. Diğerleri aşağıdaki gibi...


Hiç yorum yok: