Ana içeriğe atla

Nota Akor Eşlik - Bu Kalp Seni Unutur Mu? - C Instruments

Bu Kalp Seni Unutur Mu? - C Instruments Söz : Fikret KIZILOK Beste : Özkan SAMİOĞLU Nota Akor Eşlik Video : Yusuf BİŞGEN

ÇocukLara kLasik müziği sevdirmek için...

Danny Kaye’in 23 Eylül 1981 tarihinde ( Unicef yararına düzenlenen ) new york filarmoni orkestrasını yönettiği harika gösteri. Bakın bu gösteri hakkında nette yayınlanmış bir iki yorum :

*dünyada milyonlarca çocuğun klasik müziği sevmesini sağlamış klasik müzik adına kanımca bach neyse o olmus aktor..69 yilina gelene kadar artizler bulvarina ayak izini çıkarabilmis bir aktorken 70’lerin ortasında klasik muzik hadisesine el atmistir.. kanimca en basarili sovu flight of the bumble bee yi elinde bir sineklik ile yonetmesidir..nota falan bilmez danny kaye lakin , zubin mehta dahil bir cok unlu orkestra sefinden ovguler almistir...
sadece ovgu almakla kalmamis baya da bir para kazanmis bu paralari hayir kurumlarina bağışlamiştir.. ( ekşi sözLük’ten @azuth )

* trt her yıl bir iki pazar konseri programını bu dev insana ayırırdı. (hikmet şimşek hayattaydı o zamanlar, herhalde kendisi de Kaye'in hastası olduğundan böyle bir olay vardı, şimdilerde durum nedir bilemiyorum) izledigim konserlerden pek cok kare onun olumsuzlesmesini saglamistir; misal bir flight of the bumblebeeyi yonetirken etrafinda ucusan ariyi kovalamasi, yonettigi eseri birden kesip bas kemanciyi azarlamasi ve kovmasi...bir de bir programin sonunda "aman eve donerken arabalarinizi kaldirimda surun, cunku tum kazalar yolda oluyor, basiniza birşey gelsin istemem" diye veda etmişti. 80'lerde cocuk olan pek çok kisiye klasik muzigi sevdirdigine inanıyorum. ( ekşi sözLük’ten @the 8th endless )New York Philharmonic
Danny Kaye, Guest Conductor
Zubin Mehta, Music Director
23 September 1981


An Evening with Danny Kaye and the New York Philharmonic
Zubin Mehta, host


Strauss, DIE FLEDERMAUS Overture (Mehta conducts)
Rest of program with Danny Kaye:
Rossini, GAZZA LADRA Overture
Strauss, "Tritsch-Tratsch Polka"
Ravel, "Bolero"
Tchaikovsky, Dances from "Nutcracker Suite"
Strauss, DIE FLEDERMAUS, "Du und du"
Verdi, AIDA, "Triumphal March"
INTERMISSION
Merrick, "Look Sharp"
Beethoven, 5th Symphony, 4th mov.
Rimsky-Korsakoff, "Flight of the Bumble Bee"
Ponchielli, "Dance of the Hours"
Schubert, 9th Symphony Scherzo excerpts
Beethoven, 8th Symphony, 1st mov. Excerpt
Anderson, "Fiddle Faddle"
Clark, "Carnival in Venice"
Sousa, "Stars & Stripes Forever"

http://www.imdb.com/title/tt0298857/


overture to "die fledermaus" / strauss (zubin mehta, conductor)
"tritsch-tratsch polka" / strauss
overture to "la gazza ladra" / rossini
overture & dance miniatures from "the nutcracker suite" / tchaikovsky
"du, du" excerpt from "die fledermaus" / strauss
triumphal march from "aida" / verdi
"look sharp" march / m. merrick
excerpt from symphony no. 5, last movement / beethoven
"the flight of the bumble bee" / rimsky-korsakov
"dance of the hours" / ponchielli
symphony no. 9 (scherzo excerpt) / schubert
excerpt from symphony no. 8, first movement / beethoven
"fiddle-faddle" / leroy anderson
march from "the nutcracker suite" / tchaikovsky
"carnival of venice" / j. bellak
"stars and stripes forever" / sousa.


başka bir detay:
Bir çok insan için unutulmaz bir pazar anısıdır, hikmet şimşek'in hazırladığı pazar konseri programında yayınlanan "an evening with danny kaye and the new york philharmonic" isimli gösteri. lincoln center'da, 23 eylül 1981 tarihinde, unicef yararına düzenlenen bu gösteride danny kaye, hiç bir nota bilgisine sahip olmamasına rağmen, dönemin ünlü şeflerinden zubin mehta'ya emanet edilmiş new york filarmoni orkestrasını, bir çocuğun oyuncağıyla oynaması denli rahat ve eğlenceli bir havada yönetir.

Ukrayna göçmeni yahudi bir ailenin çocuğu olan danny kaye, 18 ocak 1913 yılında doğmuş. asıl adı david daniel kaminsky. komedi filmleri ve müzikal filmlerle ünlü olmuş. bazı insanları görmek bile yaşama isteği uyandırır ya, yani öyle bir şey var sanırım, işte danny kaye de öyle bir etki bırakıyor insan üzerinde...

müzik adına gayet doyurucu ve eğlence adına muhteşem bir gösteri bu. işinin ehli kusursuz bir orkestra ve danny kaye birleşince, bir benzerini asla göremeyeceğin bir gösteri ortaya çıkıyor. müzikten, gösteriden, mizahtan, yetenekten şundan bundan ne anladığını bir kenara bırakıp bu gösteriyi baştan sona izlemelisin; şimdi farkına varmasan bile sana mutlaka bir şey katacaktır! varsa çoluk çocuğa da izletmelisin ki böylece küçük de olsa bir iyilik yapmış olursun, hiç şüphen olmasın!

Gösteri ile ilgili tek kötü şey var o da kaydının çok zor bulunması; yasal kopyasına erişmenin ise mümkün olmaması! ses ve görüntü aktarımı zamanımızın medya araçlarına göre uyarlanmış bir kopyası piyasaya sürülse keşke! çıktığı saat edinirim bir kopya ve tüm bu ses ve görüntü kalitesi düşük videoları tek hamlede ortadan kaldırırım... ama o güne kadar bunlarla idare etmek durumundayız. ha, ben böyle browser üstünden parça parça izlemek istemiyorum, torrent, e-mule peşinde de koşamam diyorsan, iletişim adresinden bana e-posta adresini göndermen yeterli.

Şunu itiraf etmek istiyorum, çocukluğum ve televizyon denilince en sevmediğim üç programdan biriydi pazar konseri. bir an önce bitse de film başlasa diye nefretle bakardık ekrana. ama belki o arada bana az da olsa bir şeyler kattığını, benden daha akıllı ve uslu çocuklara ise şahane geldiğini şimdi anlıyorum. şimdiki çocukların çok daha geniş olanakları var gibi görünüyor ama sanırım olanakların değerlendirilmesi konusunda aileden şanssızlar! biz, evet sülalece nefret ediyorduk belki hikmet şimşek'ten ama televizyon yine de açık kalıyordu ve başka kanal yoktu! dediğim gibi, az da olsa etkisi oluyordu!


kaynakLar:
http://www.tersmeditasyon.com/2008/02/evening-with-danny-kaye-and-new-york.html
http://www.dannykaye.org/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Danny_Kaye
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=danny+kaye

ALttaki LinkLerden de bu mp4 uzantıLı videoLarı partLar/bölümLer haLinde biLgisayarınıza indirip öğrenciLerinize izLetebiLirsiniz.BiLmeyenLer için fikir versin diye bir numaraLı MP4'ü-Videoyu buraya yükLedim. İzLeyiniz.


dann kaye show 1 | izlesene.com


danny kaye video show
1: http://www.divshare.com/download/11977934-0a5
2: http://www.divshare.com/download/11978142-51b
3: http://www.divshare.com/download/11978378-a17
4: http://www.divshare.com/download/11981667-1a8
5: http://www.divshare.com/download/11981767-0cc
6: http://www.divshare.com/download/11982055-39b
7: http://www.divshare.com/download/11982310-95c
8: http://www.divshare.com/download/11982514-4ac
9: http://www.divshare.com/download/11982852-671
10: http://www.divshare.com/download/11983046-8de
11: http://www.divshare.com/download/11983106-20b
12: http://www.divshare.com/download/11983162-390
13: http://www.divshare.com/download/11983237-885
14: http://www.divshare.com/download/11983474-39d
15: http://www.divshare.com/download/11983513-5e0
16: http://www.divshare.com/download/11983781-db7
17: http://www.divshare.com/download/11983631-c4d

bu linkten de ( http://avaxhome.ws/music/music_video/concerts/Anadolu.html ) tamamını indirebiLirsiniz.

Not: Bu payLaşım hiç bir ticari / tecimseL kaygı güdüLmeden sadece kLasik müziği sevdirmek adına yapıLmaktadır.
Şikâyet oLursa siLinecektir.
siLgiLerinize ve biLgiLerinize...

Yorumlar

Volkan dedi ki…
Bişgen, çok güzel oldu bu şovun kaydını bulmak. Eline sağlık, sitene sağlık.
biSGenbLogSpot dedi ki…
teşekkürLer voLkan, işine yaramasına sevindim :)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz