Ana içeriğe atla

Finale'de Türk Müziği Fontları ve Makamlar İçin Hazır Şablonlar ( Templates )

Finale Nota Yazım Programında ( 2012-2014 ) Türk Müziği eserlerini yazmak için gereken font ve (Makamlar için ) Hazır Şablonlar ( Templates )'ı daha önce şuradan indirmiş ve kullanmıştım. Ancak yeni sürüme geçince ( 2017 ) bu şablonlar nedense çalışmaz oldu.
Ben de yeni sürümle uyumlu şablonlar hazırladım.
           Yeni font ve şablonları buradan indirebilirsiniz.Dökümanları programa nasıl ekleyeceğiniz yine burada gayet güzel anlatılmış.
            Finale nota yazım programı ile ilgili öğrenmek istediğiniz bir şey olduğunda aşağıdaki linklere tıklayınız.
Ünsal Deniz
İ. Erdem Efe
Yılmaz Hak
Süleyman Tarman
           Faydalı olması dileklerimle

BEYER Piyano Metodu Notaları ve Müzikleri

beyer
Bizim Müzikfakültesi’nde güzel bir paylaşım yapmışlar ve ben görmemişim. Sağolsun dersimizmüzik ve “Nü@nS” öğretmenimiz de olmasa benim yine de haberim olmazdı.
Bu işe emek harcayan başta “Vedat UZEKEN“ olmak üzere Müzikfakültesi’ne, Dersimizmüzik’e ve saygıdeğer ““Nü@nS”” öğretmenime kocaman bir teşekkür ediyorum.
Bakın “Nü@nS” öğretmenimiz yorum olarak ne güzel açıklamış:”Arkadaşımızın verdiği emeği sizlerle paylaşmak istedim..! Açıkçası bende kitabı var ve aynı zamanda bir otistik kız çocuğuna eğitim veriyorum..!! Onların dikkatini toplamak oldukça zor..!! Kitapta notalar ufak gözüküyor ama burada istediğimiz kadar büyütebilme imkanımız var. Bana çok faydalı olacağı düşüncesindeyim..!!  Müziklerinin de eklenmiş olması eğitim sürecinde kısa sürede öğrenmeyi sağlayacaktır!
Aynen aktarıyorum.
Metottaki parçaların notalarına ve müziklerine ihtiyacı olanlar için...
Notalar resim (jpg) formatında. Pdf olarak yapmak için ayrıca uğraşmak istemedim. Çünkü notaların yazıcıdan çıktısının alınması kitaptan daha pahalıya geliyor. Notaların resim sayfalarını dinlerken takip için kullanabilirsiniz.
Bütün midi ve MP3 formatındaki parçalar tarafımdan yapılmıştır. Kaynak göstermek suretiyle kısıtlamasız kullanabilirsiniz.!
Beyer "Yeni Piano Metodu" No. 044 - 151 numaralı parçaların NOTALARI (JPG)leri
-----------------------------------------------------------------
Beyer "Yeni Piano Metodu" No. 044 - 151 numaralı parçaların MIDI (midileri)leri
-----------------------------------------------------------------
Beyer "Yeni Piano Metodu" No. 044 - 079 numaralı parçaların MP3 leri
-----------------------------------------------------------------
Beyer "Yeni Piano Metodu" No. 080- 095 numaralı parçaların MP3 leri
-----------------------------------------------------------------
Beyer "Yeni Piano Metodu" No. 096 - 150 numaralı parçaların MP3 leri
-----------------------------------------------------------------
Dip Not1: Bu midiler ve Mp3ler tarafımdan yapılmıştır. Herhangi bir kısıtlama olmaksızın "Eğitim amacıyla" kaynak göstermek şartıyla serbestçe kullanılabilinir.
Dip Not2: Midileri vanbasco midiplayer ile dinlemenizi öneririm. Bu çalıcı ile parçanın hızını - tonunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz ve müzik bozulmaz.
Alacağınız adres: http://www.vanbasco.com/
Vedat UZEKEN
----------

 beeyyyy ferdinand_beyer

Piyano ile ilgili olup da Beyer’i bilmeyen yoktur sanırım. Ekşi sözlükteki şu yorum ilginç değil mi? :”Fazıl Say’ın 5 yaşında başlayıp 7 ayda hatmettiği piyano metod kitabı…”
Tüm yorumlar için buRaya tıklayınız.
Bu arada ilginç bir şey fark ettim! Ferdinand Beyer hakkında net ortamında doğru düzgün bilgi bulamadım. Yok yok yok ! Evdeki kütüphanemi karıştırdım. Hemen her şeyi bulabildiğim şu kitaplarda da ( Müzik Tarihi / Ahmet Say , Müzik Sözlüğü / Ahmet Say ,  Müzikte Geniş Soluklar / Leyla Pamir ) bilgi bulamadım. İlginç değil mi?!? Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ediyorum.
Hazır piyano demişken ekleyeyim; şuradan Dr. Belir Tecimer Kasap’ın İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi’nde yayınLanan Suzuki Piyano Metodu’nu pedagojik açıdan incelediği yazısına ulaşabilirsiniz.
Ve daha fazlasına da buRadan uLaşmak mümkün..

Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz