Ana içeriğe atla

Finale'de Türk Müziği Fontları ve Makamlar İçin Hazır Şablonlar ( Templates )

Finale Nota Yazım Programında ( 2012-2014 ) Türk Müziği eserlerini yazmak için gereken font ve (Makamlar için ) Hazır Şablonlar ( Templates )'ı daha önce şuradan indirmiş ve kullanmıştım. Ancak yeni sürüme geçince ( 2017 ) bu şablonlar nedense çalışmaz oldu.
Ben de yeni sürümle uyumlu şablonlar hazırladım.
           Yeni font ve şablonları buradan indirebilirsiniz.Dökümanları programa nasıl ekleyeceğiniz yine burada gayet güzel anlatılmış.
            Finale nota yazım programı ile ilgili öğrenmek istediğiniz bir şey olduğunda aşağıdaki linklere tıklayınız.
Ünsal Deniz
İ. Erdem Efe
Yılmaz Hak
Süleyman Tarman
           Faydalı olması dileklerimle

mazLum çiMen/yasemin göksu - geL gönüL

Yar benden uzaklarda sureti kalptedir bekler yad ederim
Gönlüm hep tuzaklarda sever deyip yalana tamah ederim
Sızlar içim ah hatıralar bende
Bilmem niçin aklım bu ılık tende
Gel gönül bu aşkı unut sen de
O yar bize neler etti
Yaktı da sineyi viran etti
Aşk ile çarpan bu kalbi attı da yerlere talan etti
Gel gönül bu aşkı unut sen de
Yüreğim titrer hala istemem o yar keder alsın ahımdan
Yadigar kaldı bana acılı bir beste saba makamından
O yar bize neler etti
Yaktı da sineyi viran etti
Aşk ile çarpan bu kalbi attı da yerlere talan etti
Gel gönül bu aşkı unut sen de
--------------
boomp3.com
-----------
şarkıyı "buRadan" indirebilirsiniz.
şifre sorarsa: bisgen
----------

ezgi: mazlum çimen

yorumcu: yasemin göksu
-------------
Yasemin ( GÖKSU) abLa, MazLum ( ÇİMEN) abi'nin eski eşi. MazLum abi ona hâLâ aşıktı son bıraktığımda... koLay koLay unutacağa da benzemiyor.asLında buRaya bu iki kişi ( özeLLikLe de mazLum abi) iLe iLgiLi yazacak o kadar çok şeyim var ki...biRgün ceSaretimi topLadığımda yazacağım da zaten ! şimdiLik sır oLarak kaLmasını istiyorum.ah mazLum abi ahh! keşke....bu arada şarkının içindeki vokal herkesin sandığının aksine mazLum çimen değil seRvet Kocakaya'dır
------------
İsmim bilinir de yüzüm bilinmez!
Ama artık bilinmek istiyor... "Gelip de Mazlum Çimen'den birşeyler biliyor musun dediklerinde, 'O benim' demek biraz tuhaf oluyor" diyor ve ekliyor: Halk müziği kültürü, aşıklık ve Alevi geleneğinden geliyorum. Bu üçü çok az insanda var, ben şanslılardanım.
* Dansa 79'da başladım. İstanbul Devlet Konservatuvarı'nın ilk mezunlarındanım ben.
* Kuğu Gölü, Fındıkkıran, Uyuyan Güzel... 79'dan 2000'e ne kadar klasik eser oynanmışsa hepsinde vardım.
* 4 sene önce trafik kazası geçirdim. Kazadan sonra günde 8 şişe serum yedim. Yıllarca hopla zıpla, 2- 2.5 ay yatınca kilo aldım, ondan sonra da kaldı kilolar. Eskiden 62 kiloydum. Boyum 1.71 falan.
* Şimdi karakter oynuyorum. Şu andaki oyunda âşık rolundeyim. Bağlamayla çıkıyor, çalıp söylüyorum. Bale başlıyor.
* Oyunun adı Emrah ile Selvihan... Âşık Emrah'ın hayatını konu alıyor. Biliyor musunuz, ben yeryüzünde tekim. Çünkü bir başka bale kadrosunda bağlama çalıp, baleyi başlatan başka dansçı yok!
***
Oyuncu, ses sanatçısı, besteci... Göbekli, posbıyıklı, bir 'ağıııır abi' görüntüsü... Ve buna mukabil balet. Balet mi? Hadi canım! İlk karşılaştığımızda "Bu göbek ve bıyıklarla mı dans ediyorsunuz?" demekten alamadım kendimi. Güldü. Sonra anlattı; kazayı, serumları, kilo aldığını... Posbıyıklar mı? Dokunmayalım... Saki isimli piyanist bir oğlu olan 58 yaşındaki Mazlum Çimen, İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından. Halihazırda sahneye çıkıyor; "Yok artık öyle hoplayıp zıplamıyorum, karakter oynuyorum" diyor, meraklıları onu bilir... Aynı zamanda, tarihe 'Sivas katliamı' olarak geçen olaylarda yaşamını yitiren ünlü ozan Nesimi Çimen'in oğlu... "Düşünsenize" diyor; "Aşık baba, balet oğlan, piyanist torun. Biz ailece devrim yaptık..." Yani birçoğu da bu nedenle aşinadır kendisine... Bir de dizi ve sinema filmlerinde görülüyor. Oradan tanıyanlar olabilir. Ama bunların ötesinde yaptığı müzik, Mazlum Çimen'in asıl bilinilirlik mertebesidir.
BİLİNMEK İÇİN ÇABAM OLMADI
Yine de Mazlum Çimen'i aslında hem herkes tanıyor hem hiç kimse desek yeridir! O da zaten "Benim asıl sorunum; ismim bilinir ama yüzüm bilinmez!" diyor. Ancak artık bu değişecek. Kalan Müzik etiketiyle çıkan 'Buluşmalar' isimli yeni albümünü dinleyenler 'e bu müzik çok tanıdık' hissiyatıyla yüzünü de görmek isteyecek. Önceki iki albümü; 'Çimen Sesleri' ve 'Çimen Türküleri'ndeki parçalar illa bilindiği için (farz-ı misal; 'Ekmek, Şarap Sen ve Ben', 'Gittin Gideli', 'Aşk Olsun') bu tanışma süreci çok da zorlu geçmeyecek... Biz de o süreci kolaylaştıralım dedik ve anlatmasını istedik... "Bakın; 83'ten 93'lere kadar, 10 senelik süreye bir Çimen damgası vurulmuştur, bu kesin! Türk Halk Müziği'nde bir Çimen rüzgarı esmiştir. Ne kadar popüler olmuş türkü varsa o bizden çıkmadır."
* Ama hep arka planda mı kalındı? Hep arka planda kalındı çünkü ön plan dediğiniz şey; vitrin ve cafcaftır. Belki de bizim yaşam biçimimiz ya da bizim tercihimizdi o...
* Kendince bir terbiye denilebilir mi? Tabii. Benim şu andaki durumum da onun göstergesidir zaten. Ben şu an neredeysem bu kültürün, bu birikimin, bu terbiyenin üçlemesinden çıkan bir şey... Benim sorunum şudur; ismim bilinir ama yüzüm bilinmez!
* Peki şimdi niye yüzünüzün tanınmasını istiyorsunuz? Çünkü gelip "Mazlum Çimen'den bir şey biliyor musunuz?" dedikleri zaman sıkılmaya başladım. "O benim" demek de tuhaf oluyor. Hasan Saltık (Kalan Müzik'in sahibi) dedi ki, "İsmin biliniyor, müzikler biliniyor ama niye surat bilinmiyor?" Hiç böyle bir çabam olmadı ki... "'
MazLum çimen Resmi web sayfası

Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

GeLevera Deresi ( Koyverdun gittun beni ) Nota–Akor–Tab

Lâzım oLdu yazdım. Lâzım oLur payLaşıyorum. Bu dünyaya sen de lâzımdın Kâzım, Ah be Kâzım…! Dökümanı Midi oLarak BURADAN indirebiLirsiniz.Türkiye'deki - Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri

TÜRKİYE’DEKİ BAŞLICA MÜZİK TÜRLERİ 

Halk müziği: Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen yöresel etnik müziklerin tümüdür. Yapısal olarak folklorun bir parçasıdır. Anadoluhalk müziği, sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir.
Türk halk müziği formları: Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava, ölçüsüz olanına uzun hava denir. Kırık Hava: Ritmik karakterleri ve ölçüleri belirgin olan ezgilerdir. Düzenli bir ritim özelliği göstermekle birlikte geleneksel söyleyiş kalıplarına bağlı olarak icra edilen bir formdur.
Uzun Hava: Geleneksel Türk halk müziğinde genel olarak serbest ritmli (usulsüz) olarak söylenen ezgi türüdür.  Başlıca formları, bozlak, gurbet havası, hoyrat, divan, yol havası, Arguvan ağzı, Çamşıhı ağzı, maya, barak ağzı ve müstezattır.

Başlıca çalgılar:Bağlama ( Saz ), Kaval, Kemençe, Zurna, Davul, Mey

Sanatçılar

Müzik tarih şeridi / müzik dersi performans ya da proje çaLışması

Teşekkürler sihirLi keman ( http://www.dersimizmuzik.org ) öğretmenim. Zira onun öğrencileri hazırlamış bu ödevi, sağ olsun o da bizlerle paylaştı. Bu arada ödevi hazırlayan “Ali” isimli öğrencimize de teşekkür ederim.
Biliyorsunuz tarih şeridi tarihi dönemlerin, önemli olayların kronolojik olarak gösterildiği, üzerinde küçük bilgi notlarının ve o dönemi simgeleyen resimlerin olduğu görsel bir materyaL.
Bu öğrencilerimiz bu ödevde tarih derken müzik tarihini tarih şeridi olarak hazırlamışlar. Fikir vermesi amacıyla ben de sizlerle paylaşıyorum. Bence iyi bir ödev konusu, düşünenlere tebrikler! hep diyorum “düşünmek güzeLdir!” diye ... :)
Ama bunun sıralaması aslında şöyle : “Öğrenmelisin, düşünmelisin, yaratmalısın!
Rönesans (1450–1600)
Belli başlı ilk polifonik bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanısıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar i…

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi ( Yeni )

( 2011 Ekim ) Yeni düzenLenmiş hâLidir
Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - KaLın ( Birinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - İnce ( İkinci Pozisyon )

Blok Flüt Nota Gösterim CetveLi - Çok İnce ( Üçüncü Pozisyon )Dökümanı PDF uzantılı oLarak indirmek istiyorsanız da ŞuRaya tıklayınız. Dökümanı PDF uzantılı hale getiren ve benimle ( dolayısıyla da sizlerle ) payLaşan muzikogretmenleriyiz.biz site sahibi /  yöneticisi Ömer POLAT öğretmenime ayrıca teşekkür ederim.
---------------------------------------
Dökümanı hazırLarken faydaLandığım kaynak sayfa için buRaya tıkLayınız.

Aynı dökümanı 2000'Li yıLLarın başLarında da ( bu yazının üstündeki imaj ) hazırLamıştım. Eski dökümanı da buRadan indirebiLirsiniz.

FaydaLı oLması diLekLerimLe...

Merdiven ( Yukarıya çıkalım aşağıya inelim ) Şarkısı Nota Akor Eşlik Melodika Blok Flüt

Yukarıya çıkalım aşağıya inelim -2- Azıcık dinlenip bir daha deneyelim -2-  ------------ Yukarısı LA olsun aşağısı RE olsun -2- Şimdi de seslerin hepsine bir ad olsun -2- -------- Re mi fa sol la la laa / la sol fa mi re re ree -2- La la sol mi fa sol / la sol fa mi re re ree - 2- 
Söz-Beste : Erdoğan OKYAY Eşlik: Yusuf BİŞGEN
Şarkının eşliğini BURADAN indirebilirsiniz