02 Şubat 2011

Çağatay AkyoL–YayLa YoLLarında

Çağatay Akyol'un çalışmaları
* 1969 yılında Balıkesir’de doğan Çağatay Akyol, 1980 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’na girdi. Arp çalışmalarına Doç. Kaysu Doğansoy ile başladı. 1989’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na (CSO) arp sanatçısı olarak girdi.
* İtalya’nın Sermoneta kasabasında düzenlenen Festival Pontino di Musica’da Ursula Holliger ile birlikte düo konser verdi. Alman Akademisyenler Bursu (DAAD) ile çalışmalarına Berlin Yüksek Müzik Akademisi’nde Mariana Schmidt Krickeberg ve Regina Hervig ile devam etti. Üstün başarıyla tamamladığı bu mastır döneminin sonrasında Türkiye’ye döndü.
* Yurtiçi ve yurtdışında birçok televizyon ve radyo programı yaptı, orkestralar ve çeşitli oda müziği grupları ile konserler verdi. Aralarında Berlin Rundfunk Orkestrası, (R.S.B) ve Giuseppe Sinopoli yönetimindeki Dresdner Staats Kapelle’nin de bulunduğu çok sayıda orkestrayla çalıştı.
* Ayrıca Peter Eötvös, Michael Gielen, Yakov Kreisberg, Ricardo Chailly, Claudio Abbado, Brenard Haitink, James Judd gibi uluslararası şeflerin yönetiminde Orchestre des Jeunes de la Mediterranee (Akdeniz Gençler Orkestrası), Jeunes Musicales Weltorchester (Dünya Gençlik Orkestrası), Gustav Mahler Jugendorchester (Gustav Mahler Gençlik Orkestrası) gibi uluslararası gençlik orkestralarıyla birlikte dünyanın en önemli müzik festivallerinde çaldı. Almanya, İtalya, Fransa ve Tacikistan’da solo resitaller yaptı.
* Çağatay Akyol’a ithaf edilen biri ‘Arp Konçertosu’ (Nejat Başeğmezler), diğeri ‘Solo Arp ve Keman İçin Parça’ (Orhan Şallıel) olmak üzere iki de eser yazıldı.
* Çağatay Akyol, başta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası olmak üzere İzmir Devlet, Çukurova Devlet, Bursa Devlet Senfoni Orkestraları, Milli Reasürans ve Borusan Oda Orkestraları’na solist sanatçı olarak katıldı.


Türkiye'nin ilk erkek arp sanatçısı, CSO üyesi Çağatay Akyol, türküleri yorumlayarak bir ilke imza atıyor. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) üyesi Akyol yeni CD çıkardı. Arp ve blok flütle hazırladığı CD'sinde, Anadolu ezgilerine de yer veriyor. Burdur yöresinin 'Yayla Yollarında Yürüyüp Gelir' türküsünü arpla yorumladı. İki aleti aynı anda çalan bir sanatçı olduğu için bir ilke de imza atmış durumda.

Arp, kimileri için çizgi filmlerde meleklerin çaldığı mitolojik enstrüman, kimileri içinse senfonik orkestraların dev cüsseli, kalın telli, görkemli müzik aleti. Bu enstrüman, Türk müzik kültürüne yabancı gibi görünse de artık, Anadolu'nun birbirinden güzel ezgili türküleri, arpın büyülü tınısıyla ses bulacak. Türkiye'nin ilk erkek arp sanatçısı, CSO üyesi Çağatay Akyol, piyasaya çıkaracağı CD'sinde, arpın su damlacıklarını andıran sesi ve blok flütle birlikte türkülerimizi yorumluyor.

1980 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'na giren Çağatay Akyol, önceleri, pek çok kişi gibi arpın ne olduğundan habersizmiş. Amacı keman sanatçısı olmakmış. Ancak, konservatuvar sınavında hocaları, "Sen solaksın. Solakların keman çalması zordur. Kontrbas çalar mısın? Çello çalar mısın?" diye sormuşlar. Konservatuvara girmeyi kafasına koyan Çağatay Akyol, bütün sorulara "Evet" demiş. Son olarak hocası Kaysu Doğansoy, "Arp çalar mısın?" diye sorunca, bu soruya da "Evet" cevabı vermiş. Bunun üzerine Doğansoy, "Peki arp neye benziyor, tarif edebilir misin?" demiş. Çağatay Akyol, "Üçgendir, tellidir" cevabıyla Türkiye'nin ilk erkek arp sanatçısı olmak için eğitimine başlamış.

Konservatuvardan mezun olduktan sonra, 1989 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'na arp sanatçısı olarak giren Çağatay Akyol, klasik müzikte, uluslararası arenada da ülkemizi başarıyla temsil ediyor. 1991'de Alman DAAD bursuyla Berlin Devlet Müzik Yüksek Okulu'nda dünyaca ünlü hocalardan eğitim alan Akyol, yine Almanya'daki öğrencilik yıllarında, dünyaca ünlü gezici orkestra Mahler Gençlik Senfoni'sine kabul edilmiş. Bu orkestrayla dünyanın birçok ülkesine düzenlenen turnelere katılmış, konçertolar seslendirmiş. Resitaller vererek, ilk Türk erkek arp sanatçısı olarak ülkemizi başarıyla temsil etmiş.

Dünyada ilk
"Beethoven'i, Brahms'ı ya da Mozart'ı herkes yorumluyor. Dünyada artık müzisyenler, kendi ürettikleri projelerle gündeme geliyor" diyen Çağatay Akyol da kendi projesini geliştirmiş. Uzmanı olduğu arp ve blok flütle bir CD hazırlayan sanatçı, bu çalışmada Anadolu ezgilerine yer vermiş. Akyol'un çalışmasının en önemli özelliklerinden birisi de, dünyada ilk kez arp ve blok flütün aynı kişi tarafından çalınıp, teknolojinin imkânlarının da kullanılarak üst üste kayıt sistemiyle birleştirilmesi. Bu CD'ye ilk olma özelliği veren, tabii ki sadece arp ve flütün aynı kişi tarafından çalınması değil. İlk kez Anadolu'nun bir ezgisi, Burdur yöresinin 'Yayla Yollarında Yürüyüp Gelir' adlı türküsü, Bach, Schubert, Eric Sate gibi bestecilerin eserlerinin yer aldığı bu CD'de arpla yorumlanıyor.

Uluslararası festivallerde etnik müziklerin ön plana çıktığını belirten Çağatay Akyol, "İrlandalılar steple yola çıktılar, bununla bütün dünyayı dolaşıyorlar. Ama baktığınız zaman orkestranın arkadan çaldığı eserler İrlanda müzikleri. Arjantin'in tangosu var. Bütün dünya bunu öğrenmeye çalışıyor. Aynı şekilde Avusturyalıların valsi. Toplumlar kendi müziklerini bu tür projelerle dinletiyorlar. Çok zengin bir Anadolu müzik kültürümüz var. Biz de Anadolu müziklerini çok sesli hale getirip bütün dünyaya tanıtmalıyız. Benim misketimin de Arjantin'de oynanması lazım. Türkiye'yi uluslararası arenada temsil eden sanatçıların en önemli misyonu, bu kültürü Batı senteziyle birleştirip, Fazıl Say, Cihat Aşkın gibi dünyaya entegre etmek olmalıdır" diyor.

Arpın atası Anadolu'dan
Çağatay Akyol, arpın atasının da Anadolu'dan çıktığına inanıyor. Sümerlere kadar dayanan tarihin en eski enstrümanlarından biri olan arpı, kanuna benzeten Akyol, "Bana arpı soranlara iki türlü tarif ediyorum. Ya kanunun dik duran hali diyorum, ya da çizgi filmlerde meleklerin çaldığı enstrüman. Soranlar, her iki cevapta da hemen ne olduğunu anlıyorlar" diyor.

Şimdilik çalışmasına sadece Burdur yöresinden bir türkü koyan Çağatay Akyol, bundan sonraki CD çalışmasının tamamını türkülere ayıracak. Türk kompozitörler tarafından uyarlanacak türküleri çok sesli hale getirip, arpı ve flütüyle yorumlayacak olan Akyol, "Politikacılar yüzünden birbirlerine silah çeken ülkeler, birbirlerinin sanatçılarına şapka çıkartıyorlar. Amacım, uluslararası alanda, Anadolu'nun zengin müzik kültürüne şapka çıkarttırmak" diyor.

Fırat TUR | Tempo

Hiç yorum yok: