25 Mart 2009

Sevemez Kimse Seni / LejLa Jusic/ zeki müren paşa

Makam: Hicâz
Usûl : Semâi
Beste: Teoman Alpay
Güfte: Suat Sayın

Sevemez kimse seni

Sevemez kimse seni, benim sevdiğim kadar
Sevgilim sen olmasan bu dünya neye yarar?
Her ân seni düşünür, her ân seni yaşarım
Seni sevmekten değil, kaybetmekten korkarım

Birgün beni unutup başkalarına bakma
Birazcık sevgin varsa beni yalnız bırakma
Her ân seni düşünür, her ân seni yaşarım
Seni sevmekten değil, kaybetmekten korkarım

sevemezkimmse

 

Lejla Jusic’in 2007 de çıkan  “O ljubavi” aLbümündendir.

LeyLa yusiç. saraybosnaLı soprano. saraybosna müzik akademisi mezunudur. sayısız güzel operada solistlik yaptı. doçent oLup eserLeri birkaç dilde icra yapıyor. bosna'nın ninnilerini, türkülerini, ilahilerini eşsiz yorumuyla öyle söylüyor ki iç yakıyor. Bosna-hersek kültürüne katkılarından dolayı ödülleri var. ( kaynak )

LejLa Jusic ( sevemez kimse seni )

kimseye söyLemezseniz bir sır vereceğim size.

Henüz çocuk sayılabiLecek bir yaşta öyLe aşk/meşk nedir daha biLmezken, dünyanın neden böyLe reziL, insanların neden böyLe bedbaht oLduğuna kahırLanmayı biLmezken daha, bu şarkıyı  dinLeyip ( rahmetLi zeki müRen’in yorumuydu yanıLmıyorsam ) gizLice gözyaşı dökerdim. Çok şükür o zamanLar da “normaL” değiLmişim :)

Zeki müRen – Sevemez kimse seni

bu aRada zeki müren’ e neden paşa dendiğiyLe iLgiLi şu fıkra da iLginizi çeker mi acaba?

zekipasa

Lejla Jusic – hasret çektim

 

Şarkılarım, yaşananlara tepkimdir!

Bosna Hersek'te savaş sonrası sanat ve müzik hayatı ne durumda?
Savaştan sonra gelen barış sanat çevresini elbette hareketlendirdi. Fakat burada şunu söylemeliyim ki, biz savaş boyunca Saraybosna'da müzik yapmayı sürdürdük. Bu Bosnalı sanatçılar olarak, bize saldıranlara bir tepkimizdi bir anlamda. Onun için savaştan sonra yepyeni bir sayfa açılmadı. Ama yine de savaşın sona ermesi pek çok kolaylık getirdi bize.

lejlaa Bosna halkının sanata ve müziğe ilgisi ne düzeyde?
Gerek bizim yaptıklarımıza, gerekse yabancı sanatçıların ortaya koyduklarına Bosnalıların büyük ilgisi var. Bu her zaman böyleydi. Tevazuyu bir kenara bırakıp söylemeliyim ki, eski Yugoslavya'da en önemli şarkıcılar, gruplar Saraybosna'dan yetişiyordu. Halk da ortaya konulanlara karşı çok ilgili ve bilinçli.
Biz Bosna müziklerini Goran Bregoviç'le tanıyoruz. Kendisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Goran hakkında tabiî ki çok olumlu düşüncelerim var. Bizim oralardan çıkan ve dünya çapında tanınan belki de en önemli sanatçı o. Aynı zamanda onun müziği Boşnakların yerel motifleriyle besleniyor. Onun müziği tümüyle Balkanları anlatıyor.

leylayusic Bosna müziği nelerden ve hangi kültürlerden etkilenmiş? Osmanlı kültürünün müziğinize etkisi ne derece?
Sorunuzun ikinci kısmını yanıtlamak istiyorum. Osmanlı kültürünün Bosna müziğine etkisi çok büyük. Ve bu benim özel ilgi ve uzmanlık alanıma giriyor. Osmanlı kültüründen bizim oralara kalanlar benim araştırma alanımı oluşturuyor. Zaten ben 'kalanlar'ı müzikal renklerle anlatmaya çalışıyorum. Savaş sonrası Bosna'nın yerel müziklerini ortaya çıkarma üzerine yoğunlaştım. Halk şarkıları yanında klasik müzik ve ilahiler de ilgimi çekiyor. İstanbul konseri, tüm bunların sahnedeki buluşması olacak.

Bosna'da Türk müziği takip ediliyor mu?
Bosna da Türk müziği çok dinleniyor. Örneğin bir radyonun yaptığı ilk on listesinde mutlaka Türkçe parçalar vardır. Bosnalılar kardeş ülke Türkiye'deki sanatçıları çok yakından tanıyor.
Bosna'nın yerel tınıları Bosna Hersek'in en ünlü solistlerinden biri olan Leyla Yusiç, 1971 yılında Saraybosna'da dünyaya geldi. Saraybosna Müzik Akademisi'nde şan eğitimi alan Yusiç, öğrenciliği döneminde Yugoslavya'da kazandığı pekçok ödülün ardından profesyonel müzik yaşamında başarılarını sürdürdü. Ardında bıraktığı toplu mezarlardan bugün hâlen onlarca ceset çıkan kanlı Sırp saldırıları sonrasında, müziğini Bosna'nın yerel tınılarını ortaya çıkarma üzerine kuran Yusiç, çalışmalarını hâlen Saraybosna Üniversitesi'nde sürdürüyor.

alıntı

2 yorum:

Adsız dedi ki...

zeki müren'i seviyorum. Ona paşa diyen halkı da seviyorum.

mybiSGeN dedi ki...

yahu insan şarkıyla ilgili de bir iki satır birşey çiziktirmez mi? konunun aslı bu, evren/mevren değil...