14 Ekim 2007

mut'Lu oLmak...

MUT'LU OLMAK :

Siz, yani bu yazıyı okuyanlar da biliyorsunuz ki mutlu olmak bahtiyar olmak, memnun olmak, hoşnut olmak, huzurlu olmak vb.. anlamlara geliyor.

Oysa türKçenin enteresan "yorum"lanış biçimlerinden de biridir "Mut'lu musun?" sorusu...

Şöyleki ;

37 bin kişinin dışında Mut'lu yoktur mesela ülkemizde... Öyle ya Mut Mersin'in bir ilçesidir. Nüfusu 37 bin. şimdi baktım google'dan....
Şahsen ben Mut'lu değilim, sizi biLemem. Peki siz o, Mut'lu azınlıktan mısınız? O zaman gelir dağılımındaki adaletsizliğin temeli de Mut'lu olmaktan mı kaynaklanıyor? Silelim haritadan orayı. Madem biz değiliz onlar da olmasın deĞiL mi ama!?...

Garip işte düşünsenize oralı bir adama sorsan, "Nerelisin Kardeş?" diye adam ne diyecek... Tabii ki Mut'luyum diyecek. Sen de içinden "Manyak mıdır nedir bu ya?, ben ne sordum o ne cevap veriyor?" demeyecek misin? Hadi açık olalım birbirimize. Yazık, onlar da mutsuzdur bu durumdan. Yani Mut'lu olmaktan.

Geyik sever bazı arkadaşların tuttukları, sık sık yaptıkları espirilere dönüşür bazen bu gariplik. ( Bu geyiğin cinsini bir türlü öğrenemedim ya. O da hep kafamı meşgül eder durur. )
Mesela vatandaşın birine ciddi ciddi sorarsın "Nerelisin kardeş?" diye, memleketini öğrenmek istersin. Adam geyiğin tekidir ya ( Cinsi kendine münhasıran. Mesela Ispartalı olsun diyelim. Elli kere söyletmeyin işte geyik ya adam ) Isparta diyeceğine "Mutluyum!" der, bahtiyar, huzurlu vb. olma anlamında. Soran adam içinden demez mi, "Hay nerden buldun bu uyuz espiriyi, aynı senin gibi..." diye.

Ha, bir de Musa hocanın (M.Eroğlu) bununla ilgili artık bir şehir efsanesi olmuş, stüdyoları, müzik camiasını kırıp geçiren bir hikayesi vardır. Onu beLki biRgün anLatıRım.Musa hocayı görsek de sorsak var mı gerçekliği bu hikayenin. Vallahi varsa da inkar edeceğine bahse girerim. Avam tabiriyle söylersem biraz belden aşağı ! ( Ne demekse. Bu da başlı başına bir konudur)

Bu hikaye sürür gider böyle....

Ve tüm Mut halkı önce tek tek sonra topluca şunu derler :

Mut'luyum
Mut'lusun
Mut'lu
Mut'luyuz ( Gür bir şekilde ve aynı anda )
Mut'lusunuz
Mut'lular....

Hikayenin sonu : Mut'lu sonla biter.

    The Mut END

Not : Bir de U-mut var o konumuz dışındadır. Bilgilerinize

Hiç yorum yok: