06 Temmuz 2007

657 - pRoGResif RocKTüRkiye'de pek fazLa biLinmeyen ama biLenLeRin de tutku deRecesinde "tuttukLaRı" bir müzik gRubundan bahsetmek istiyoRum: 657

657, Türkçe ProgResif Rock yapan bir müzik grubudur. Grup üyelerinin tümü konservatuarda hocadır. Adını tüm üyelerinin devlet memuru olması sebebiyle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olmalarından alır.

Müziklerinde opera formları kullanmışlardır. Grup "Çatlak" adlı albümüyle kariyerine başlamış olup, ikinci albümleri "Bilseydik Yaşamazdık"ı çıkardıktan sonra çeşitli sebepler yüzünden maLeseF 2004 yılında dağılma kararı almıştır.

ONLAR ;
Var olan popüler müziğe alternatif bir soluk.... Nitelikli... Hem rock hem opera hem de klasik müzik formlarını içinde barındıran... Avrupalı ama bizden... Biraz saraylı, biraz folk, belki biraz da tasavvufi... Hepsi devlet memuru, hepsi 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi ve hepsi sonun da yıllardır içlerinde yatana kulak vermiş, kendi müziklerini yapmak adına koyulmuşlar yola... Basın onlardan operadaki "ROCK"ÇILAR' ya da ROCK MEMURLARI' diye bahsediyor kimileri ise bu durumdan biraz rahatsız, rock opera da olur mu, hele hele devletin memuru da rockçı olur muymuş diye hayıflanmakta... EMRE, ÇAĞATAY, KEMAL, BORA, FATİH ve CEM: Bu altı müzik adamı, aldıkları eğitimle yılların verdiği birikimle son yıllarda popüler müzik adına bizlere sunulan ve tamamiyle ticari bir takım sınırlarla şekillenen müziğe alternatif olmak... Türk motiflerini opera formlarıyla birleştirerek kendi müziklerini yaratmak ve en önemlisi hala Türkçe rock yapılmaz diyenlere inat bir araya gelmişler. Amaçları şan ve şöhretin ötesinde tamamen içlerindeki müziği yapmak ve yirmi yıl sonra bile dinlediklerinde altına imza atabilecekleri kalıcı ürünler ortaya koya bilmek. "Çatlak" sizlere ilk merhabaları... Eminiz onları yakından tanıdıkça daha da çok seveceksiniz..."çaTLak" aLbümLeRinden "DoLunaY" ve "Yurdumun güZeL insanı"şaRkıLarını paYLaşmak istedim.ve soN oLarak "YuRdumun güZeL insanı" şaRkıLaRının sözLeRi iLginize sunuLuR.

okuyun okuyun, çalışın çalışın
tırnağınızla kazıyın, kazıyın
kazanırsınız….(nah)
her darbesinde çekicin
size uygun görülen duvardaki
sıvaları dökük sosyal sınıfınıza
biraz daha girersiniz
bordronuzu ezberlersiniz
derken birgün çoluk çocuk olayı
yeni yeni nurtopu gibi çiviler
bize benzeyip çivilsinler diye
özenle düzenle, azar azar büyütüp
salarız çayıra
boy sıralarında itilip kakılıp
düşeriz yaşama
içip çekip ölenler,
yanlız marka giyenler,
savaşmak için maça gidenler,
günde beş kupon toplayanlar,
kaşını kaldıranı coplayanlar,
çalışmadan kazanıp hakkımızı yiyenler
yurdumun güzel insanı
kendinden kaçamazsın ki
yurdumun güzel insanı
arasan bulamazsınki
borduroyla yaşamak zor
sen bilmezsin babana sor
heryer kan, herşey para
çalan çırpan yurtdışına
üretenler azalıyor
asalaklar kazanıyor
insan hayatı ucuza
devlet nerde, kuzgun leşte
ehven-i şerri seçip seçip
sonra pişman olursun
dimyatta şeref ararken
evdeki onurdan olursun

1 yorum:

Friedrich Camus dedi ki...

Pek sevdim 657'yi. Arka plandaki solo gitarlar falan pek hoş olmuş. Bundan sonra takipçisiyim bu grubun. Yurdumun Güzel İnsanı ayrıca pek güzelmiş.